Batı Karadeniz Bölgesi konutlarında salon-mobilya ilişkisinin ergonomik analizi
The ergonomic analysis of living room-furniture relation in West Black Sea region dwellings
  1. Tez No: 332397
  2. Yazar: RAŞİT ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüz yaşam koşullarında insanların konut sahibi olma isteği, ülkemizde devlet destekli toplu konut uygulamalarının yaygınlaşması, kira bedeline yakın miktarda taksit karşılığında konut satın alabilme olanakları vb. projelerin artması ile birlikte insanlar ev sahibi olabilmek için konuttaki bazı nitelikleri görmezden gelebilmektedir. Bu olumsuz koşullar ailelerin ekonomik durumuna bağlı olarak paralellik gösterilebilir. Bu çalışmada Batı Karadeniz bölgesindeki konutlarda ikamet eden bireylere salon-mobilya mekânı ve kullanıcı ilişkisi ile ilgili anket uygulanmıştır. Bu amaçla Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)?ndan Batı Karadeniz bölgesindeki illerin kent merkezlerindeki konut sayısı hakkında bilgi edinilmiştir. Her ildeki konutların mahallelere göre dağılımları ve sayıları hakkında bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda bölgede anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının bir bütünü temsil etmesi için; uygulama yapılacak bölgedeki evren sayısı belirlenmiş ve buna bağlı olarak homojen bir anket uygulanmıştır. Anket uygulaması Ocak 2011-Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Anket sonucunda Batı Karadeniz Bölgesi?nin demografik bilgileri, tercih ettikleri konut tipleri, aile birey sayıları ve bu durumlara bağlı olarak mevcut salon-mobilya ilişkisinin ergonomik analizi yapılmıştır. Sonuç olarak; anket uygulanan katılımcıların aylık gelir miktarını, eğitim seviyeleri doğrudan etkilemektedir. Buna göre Batı Karadeniz bölgesindeki katılımcıların konut değiştirme sayıları ile salon mobilyası yenileme sayıları arasında paralel bir sonuç bulunmuştur. Mobilya kullanıcılarının büyük çoğunluğu, salon mobilyalarının ergonomik kullanımından memnun olduklarını belirtmelerine rağmen, ergonomik değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rise of the projects, support of government and paying little amount of money each month, people can tolerate some important specialities of a typical luxurious house in order to get their own house since their desire to have a permanent residence in our current life conditions increases day by day. These negative conditions may change depending on the economic status of the families. In this study, a survey about the Living Room-Furniture Relation of West Black Sea Region Users has been conducted. Information about the number of dwellings has been obtained from Turkish Statistics Institution (TUIK) for this purpose. Furthermore, information about the percentage of the dwellings for the streets in each city and their numbers was obtained. A survey was applied in the region from this perspective. The number of population was determined as this survey needs to represent the whole rather than minority, and thus a homogenous survey was preferred. The survey was applied between January 2011 and February 2013.As a result of this survey, the ergonomic analysis of demographic information of West Black Sea Region, their choice of dwelling types, the number of families and available living room ? furniture relations were made. In consequence, the level of education highly affects the monthly income of survey participants. Based upon the survey, it has been deduced that there is a close parallelism between the number of moving and renewing their living room furniture among the participants. Although the majority of furniture users are not pleased with the use of ergonomics attributes of living room furniture, it is concluded that living room designs are not appropriate for the criteria of ergonomic evaluations.