Nikotinamid ve benzoat ligandları içeren kadmiyum ve kobalt komplekslerinin kristal yapı analizi
Crystal structure analyses of cadmium and cobalt complexes with nicotinamide and benzoate ligands
- Tez No: 332398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ TERCAN, PROF. DR. TUNCER HÖKELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında nikotinamid ve benzoat ligandları içeren kadmiyum ve kobalt komplekslerinin moleküler ve kristal yapıları araştırılmıştır. Bu amaçla sentezlenen tek kristaller Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Bruker Kappa APEX II CCD area detector difraktometresinde x-ışını kırınımına uğratılmıştır. Hassas Bragg yansımalarının ölçülmesiyle elde edilen kristalografik şiddet verileri indirgenmiş, arıtım yapılarak yapı çözümünde doğruluk kriterleri değerlendirilmiş, kristallere ait atomik koordinatlar, yer değiştirme parametreleri, bağ uzunlukları, bağ açıları, torsiyon açıları, hidrojen bağları belirlenmiş ve diheral açılar hesaplanmıştır. Tüm bu yapı çözüm ve arıtım aşamalarında çeşitli bilgisayar programları kullanılmıştır ve bu programların da aracılığıyla moleküler ve kristal yapılar tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the molecular and crystal structures of cadmium and cobalt complexes with nicotinamide and benzoate ligands have been investigated. For this purpose, the synthesized single crystals have been subjected to X-ray diffraction on a Bruker Kappa APEX II CCD area detector diffractometer at Medicinal Plants and Medicine Research Centre of Anadolu University, Eskişehir. The Crystallographic intensity data, obtained by measuring the intensities of the precise Bragg reflections, have been reduced. The crystal structures have been solved and refined, and the related atomic coordinates, displacement parameters, bond lengths and angles together with the dihedral angles have been calculated and the possible hydrojen bonds have been determined by using the well-known crystallographic package programs.