İstanbul Avrupa yakası katı atık taşıma sistemi için çok kriterli karar verme tekniklerinin uygulanması
Application of multi-criteria decision making tools in solid waste transportation systems of European side of İstanbul
  1. Tez No: 166466
  2. Yazar: MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR, DOÇ. DR. GULÇİN BÜYÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET İSTANBUL AVRUPA YAKASI KATI ATIK TAŞIMA SİSTEMİ İÇİN ÇOK KRİTERLİ KARAR VERME TEKNİKLERİNİN UYGULANMASI Kati atık yönetim sistemi katı atıkların konut, işyeri gibi üretildikleri yerlerde geçici olarak biriktirilmesi, bu yerlerden toplanması, taşınması, geri kazanılması gibi işlemlerden sonra, çevre ve insan sağlığı açısından zararsız hale getirilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması amacıyla, kompostlaştırma, enerji kazanmak veya bertaraf etmek üzere yakma ve düzenli depolama işlemlerinin tümüdür. Tersine Lojistik ise“ham maddelerin bir üretim, dağıtım veya kullanım noktasından, tekrar kullanım alanına veya uygun bertaraf alanına akışını planlamak, uygulamak ve kontrol etmek”olarak tanımlanabilir. Eğer“hammaddeler”terimi katı atık terimi ile değiştirilerek yapılacak yeni tanımla, katı atık yönetimi ile tersine lojistik kavramlarının temelde birbirlerine benzediği görülecektir. Bu çalışmada 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut katı atik yönetimi incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda kati atik yönetimi adımlarından biri olan, toplama, taşıma ve aktarma sisteminde gelen atık miktarının fazlalığı yüzünden aksamalar olduğu gözlenmiştir. Bu aksaklıklar genellikle Avrupa Yakası Katı Atık Aktarma Merkezleri'nde oluşmaktadır. Ancak bu aksaklıları etkileyen oldukça fazla kriter olduğu için, inceleme yaptıktan sonra mevcut sistemi düzeltmek için çözüm oluşturmak oldukça zordur. Amacımıza ulaşmak için, kati atik yönetiminde kullandığımız metotlar maalesef bu sebepten yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden farklı disiplinlerden çeşitli metotların ve teknikler kullanarak bu açık kapatılmaya çalışılmalıdır. Burada karşımıza çıkan lojistik ve tersine lojistik uygulamalarından Çok-Kriterli Karar Verme Teknikleri, sonucu etkileyen birden fazla kriterin hepsinin aynı anda değerlendirilmesine olanak verdiği için uygun görülmüştür. Bu sayede kati atik yönetiminde karar vermede karşılaşılan eksiklikler engellenmiş olacaktır. Bu çalışmanın metodoloji bölümünde Çok-Kriterli Karar Verme Tekniklerinden AHP (Analytical Hierarchy Process) ve TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) teknikleri ayrıntıları ile anlatılmıştır. Uygulama bölümünde ise bu teknikler“İstanbul Avrupa Yakası Kati Atik Toplama ve Taşıma vıııSistemlerini İyileştirmek”amacı için uygulanmıştır. Bu tekniklerin uygulanması, amaca ulaşmak için seçilecek çözüm yollarının incelenmesi ve en doğru çözümün bu alternatifler arasından seçilmesi şeklinde olmuştur. En son bölümde de çıkan sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICATION OF MULTI CRITERIA DECISION MAKING TOOLS IN SOLID WASTE TRANSPORTATION SYSTEMS OF EUROPEAN SDDE OF ISTANBUL Solid Waste Management systems combine waste streams, waste collection, treatment and disposal methods, with the objective of achieving environmental benefits such as recycling and energy conservation, economic optimization and society acceptability. Reverse Logistics can be defined as the process of planning, implementing and controlling flows of raw materials, in process inventory, and finished goods, from a manufacturing, distribution or use point to a point of recovery or point of proper disposal. If“raw materials”term is changed with solid waste, we can use this definition for Solid Waste Management. In this study the current situation of solid waste management of Municipality of Istanbul is examined. At the end of this examination, problems caused by the high quantities of the solid waste received is detected in collection, transportation and transfer systems. These problems generally occur in the solid waste transfer stations of European side of the municipality. The determination of a solution for this problem is very hard due to lots of criteria that are effecting the current situation. As mere are lots of criteria that effect the solution, methods used for creating a solution will be very inadequate. Because of this we must use multi-disciplinary solutions and use different methods. The multi-criteria Decision Making Techniques is suitable as they let us to judge the situation with all the given criteria at the same time. By using these techniques, the inadequacies will be prevented. In the“Methodology”chapter, two techniques of MCDM; AHP (Analytical Hierarchy Process) and TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) are examined in detail. In the“Application”chapter, these techniques are applied in order to find a solution for“Improving the Solid Waste Collection and Transportation Systems in European Side of Istanbul”. This application is carried outthrough creating alternatives, examination of alternatives, choosing of the best alternative for solution by using AHP and TOPSIS techniques respectively. In the last chapter the result of this study is discussed and recommendations are given. XI