Güneş enerji potansiyelinin yüzey ve uydu verilerine dayalı olarak belirlenmesi ve analiz edilmesi
Determining and analyzing solar energy potential based on ground and satellite data sets
- Tez No: 332416
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, hergün değeri artan yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin potansiyeli, yüzey ve uydu verilerinin analizi ile saptanmıştır. Burada, uydu verileri kullanılarak bizim için önemli kriterlerden, hem zamanın hemde maliyetin düşürülmesi tartışılmıştır. Böylelikle uydu kullanımının önemi anlatılmaktadır. Giriş bölümünde günümüze gelene kadar ki süreç incelenmiş, yenilenebilir kaynaklara geniş bir bakış yapılmıştır. Yenilenebilir kaynaklarından güneş enerjisinin önemi vurgulanmıştır. Güneş enerjisinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından farkı belirtilmiştir. İkinci bölümde güneş enerjisi ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Türkiye?de ve Dünya?da ki güneş enerji potansiyelerinden bahsedilmiştir. Güneş pillerinden ve güneş kollektörlerinden bahsedilmiştir. Güneş sisteminin maaliyetinden bahsedilmiştir. Güneş enerji hesaplamamlarından, kullanım alanlarından ve ölçüm cihazlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde materyal ve yöntemlerden bahsedilmiştir. Analiz yapılacak bölgeler irdelenmiş, avantajları anlatılmıştır. MODIS uydusundan bahsedilmiş, uydunun genel özellikleri ve bant genişliği anlatılmıştır. Tez bölümünde hangi sistemlerin kullanılacağından, SPSS ve Wavelet programlarından bu zamana geliş süreçlerinden bahsedilmiştir. Bu programların içeriğinden, bu zamana kadar ki kullanım ve uygulama alanları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde analizler gerçekleştirilmiştir. Yüzey verilerine dayalı güneş radyasyonu analizleri ve modellemeler ilk olarak ele alınmıştır. Yapılan modelleme üç bölüm olarak incelenmiştir. İnceleme bölgelerinde yüzey verilerinin istatistiksel analizi, inceleme bölgelerinde yüzey verilerinin wavelet yöntemi ile analizi ve inceleme bölgelerinde uydu verilerinin analizi olarak ele alınmıştır. Bu analizlerde SPSS paket programı, wavelet paket programı ve excel programlarından faydalanılmıştır. İkinci olarak ise model çalışmaları yapılmıştır. Uydu verileri ve yüzey gözlemleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Burada iki bölge için modelleme yapılmıştır. Şile ve Isparta yer istasyon verileri için modellemeler gerçekleştirilmiştir. KKTC Selvili Tepe için herhangi bir modelleme yapılmamıştır, fakat diğer modellemeler doğrultusunda iyi sonuçlar ortaya konulacağı tespit edilmiştir. Son bölümde genel sonuçlara bakılmıştır. Beş bölümde ele alınmıştır. İstatistiksel analiz sonuçları, wavelet yöntemine dayalı analiz sonuçları, uydu verilerine dayalı analiz sonuçları, model sonuçları ve öneriler. Sonuç bölümünde analizler değerlendirilmiş ve tezin son hali gözler önüne serilmiştir. Bölgelerin yapılan araştırmada verdiği sonuçlar kendi arasında karşılaştırılmıştır. Böylelikle bu tez sonuçları yeni önerileride ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, solar energy potential which is one of the renewable energy sources with increasing value day by day, is determined by ground and satellite analysis. It is argued to decrease both the cost and time constraints, that are important criterias for us, by using satellite data. Thus the importance of satellite remote sensing techniques that are available in this field are emphasized. In the first section, the developements that have been come true so far is focused. A broad look is taken on the renewable energy sources and the importance of the solar energy is emphasized. The difference between solar energy and other sources is stated. In the second part of the study, solar energy is explained precisely. Solar energy potential in Turkey and all over the world is told. Solar batteries and solar collectors are described. Costs of the solar energy systems are mentioned. Solar energy calculations, fields of use and measuring equipments are explained. In section three, material and methods are described. The study areas and their advantages are focused. General characteristics and remote sensing capabilites of the Modis satellite is explained. The sub-systems that would be useful during the study are described. It is stated where SPSS and Wavelet programs can be used and in which application fields they are useful. In the forth part, analysis are executed. Solar radiation analysis based on ground data and modellings are discussed. Modelling is divided into three parts: 1) Statistical analysis of the ground data observed in research areas 2) Wavelet analysis of the ground data observed in research areas 3) Regression analysis of the satellite and ground data observed in research areas. SPSS and Wavelet packet programs are used in these analysis together with Microsft Excel software. Secondly the relationship between the satellite data and ground observations. For this purpose two models are built for Şile and Isparta regions. No modelling process has taken place for Selvili Tepe data set. It is determined that the models for two research areas are working well. In the last section general results are discussed. Conlusions are mentioned in five parts: 1) Statistical analysis results 2) Analysis results based on Wavelet method 3) Analysis results based on satellite data 4) Model results 5) Recommendations. Analysis results are paraphrased in the end, the last shape of the thesis is depicted shortly. Results of the researches which took place in three different regions are compared with each other. Thus new recommendations are emerged with conlusion of the thesis.