Hava ulaştırma görevlerinin başarımının tahmininde benzetim modeli ve deneysel tasarım yaklaşımı
Simulation and experimental design approach for estimating the performance of the air transportation missions
- Tez No: 332423
- Danışmanlar: DR. OKAY IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasarlanan model dâhilinde belirlenen etmenlerin, günlük olarak planlanan görevlerin başarımını nasıl etkilediğini belirlemek ve elde edilecek tahmin modeli sayesinde, etmen değerlerinin girilmesi ile görev başarımının belirli güven aralığında tahmin edilebilmesini sağlayarak karar vericilere yardımcı olabilmektir. Bu çalışmada, günlük görevlerin icrasında yaşanabilen olaylarla ilgili süre ve oranları da kapsayan bir benzetim modeli Arena ile tasarlanmıştır. Tahmin modelinin oluşturulmasında deney tasarımı ve yanıt yüzeyinden yararlanılmıştır. Deney tasarımı olarak benzetim modelleri için önemli olan, iyi boşluk-doldurma ve az sayıda tasarım noktası ile deney uzayının tamamına yakınını kapsama özelliklerine sahip olan Dikeye Yakın Latin Hiperküp (Nearly Orthogonal Latin Hypercube-NOLH) kullanılmıştır. NOLH tasarımla elde edilen her tasarım noktası değerleri için, benzetim modelinin belirlenen sayıda tekrarla çalıştırılmasıyla elde edilen ortalama değerler, Design-Expert yazılımına aktarılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Tamamlanan uçuş noktası sayısına etki eden ana etmenler ve etkileşimler Design-Expert ile çözümlenmiş ve yüksek R-kare değerine sahip tahmin modeli elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to determine which factors affect the performance of the daily flight schedule and how, and also to define a prediction equation to estimate the performance of the daily flight schedule within the defined confidence interval which also can be used as a decision support system for decision makers. A model of daily flight activities, including the factors and durations (of flight, loading-unloading, change of aircraft and repair), is designed by Arena. The prediction equation is determined according to experimental design conducted and response surface. NOLH (Nearly Orthogonal Latin Hypercube) design was preferred which has a good space-filling property that is recently suggested for computer experiments. For every design point of the NOLH design, the simulation model was run with the number of replications determined. The average values of the replications are then transferred to the DOE (design of experiments) software Design-Expert. The main factors and interactions affecting the number of flight points flown are analyzed by Design-Expert and a high R-squared prediction equation is defined.