Türkçede sevgi sözleri
Love appeals in Turkish
- Tez No: 332442
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÜNER DİLEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat Dönemi'nden günümüze kadar yazılmış edebi eserler içinden seçilen 92 tane roman, hikâye ve tiyatro türündeki metinler sevgi hitapları yönünden taranmış ve bu metinlere dayanarak yazı dilimizde kullanılan sevgi hitapları tespit edilmiştir. Sevgi hitapları yapı ve anlam yönünden incelenerek elde edilen veriler doğrultusunda Türk insanının sevgi duygusunu aktarırken hangi dil göstergelerini kullandığı belirlenmiştir.Gramer kitaplarında, hitapların sözcük türü olarak hitap ünlemleri, bazı kaynaklarda ise seslenme edatları içinde değerlendirildiği görülmüştür.Sevgi içerikli seslenmeleri yapı yönünden değerlendirdiğimizde sevgi fonksiyonu taşıyan +CI4k küçültme ekinin ve 1. teklik kişi iyelik ekinin +I4m sıklıkla kullanıldığı, kelime grubu şeklinde kurulan sevgi hitaplarında ise sıfat tamlamalarına sıkça başvurulduğu tespit edilmiş; anlam açısından değerlendirdiğimizde ise duyguların ve insanlar arasındaki ilişkilerin anlatımında genellikle somut bir anlatımın tercih edildiği ve daha çok gözlemci ürünün sonucu olarak doğadan yararlanıldığı, sevilen varlığa hitap edilirken sık sık benzetmelere ve temeli benzetmelere dayanan aktarmalara başvurularak güçlü bir anlatım oluşturulduğu görülmüştür.Bu çalışmayla ana dilimizin söz varlığından yola çıkarak ne kadar zengin bir dile sahip olduğumuz gösterilmeye çalışılmış ve söz varlığı içinde kâinatın üzerine yaratıldığı en güçlü duygu olan sevgiye ve onu ifade eden sözlere yer verilerek sahip olduğumuz güzel değerlerimiz ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 92 literary works, including novels, stories and plays ?since the Tanzimat Priod of Turkish Litarature- were scanned and examined in order to focus on ?love appeals? and they were identified. Love appeals were examined in terms of structure and meaning in order to find out the indicators of Turkish People using for expressing their feeling.It was seen that love appeals, in some grammar books, are identified as exclamations of appeal on the other hand the others identify as prepositions of call.When we evaluate appeals about love of Turkish vocabulary in terms of content structure we determine that diminutive suffix that refer love +CI4k en first personal singular suffix +I4m are often used and they are in form of adjective phrases in clauses. Concerning the meaning it is seen that feelings and human relations are objectified, similes and similarity patterns are used to express feelings to beloved in order to strengthen meaning.With this study, focusing on our language and vocabulary, we tried to point out how rich it is. And we would like be able to put forward the values by displaying words an expressions about love that the universe based on.