Muhasebe kuramı ve mevzuat açısından dış ticaret işlemlerinin incelenmesi
Analysis of foreign trade operations in the scope of accounting theory and legislation
- Tez No: 332472
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küreselleşmeye bağlı olarak genişleyen pazarlar ve değişen arz-talep eğilimleri nedeniyle işletmeler için önemi her geçen gün biraz daha artan dış ticaret işlemleri, geniş bir mevzuata sahip olmanın yanı sıra muhasebesel açıdan da işletmelerde etkin maliyet yönetimi, detaylı raporlama, dökümantasyon ve iş takibi yaklaşımlarını da geliştirmektedir. Bu çalışmada, dış ticaret işlemlerinin çeşitleri belirtilerek söz konusu bu işlemlerin yasal mevzuat ve muhasebe standartları açısından muhasebeleştirilmeleri konusunda, maliye idaresinin görüşleri de göz önünde bulundurularak, çeşitli yaklaşımlar geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade with increasing importance for companies cause of the growing markets and changing supply-demand trends depending of globalization, not only has a wide range of legislation but also develops effective cost control, detailed reporting, documentation and follow up approaches for accounting angle. In this study, types of the foreign trade transactions have been explained and different approaches about accounting of these transactions according to legislation and accounting standarts considering the opinion of fiscal management have been tried to develop.