Müteşebbisin desteklenmesinde mikrokredilerin rolü ve uygulanmasıyla ilgili sorunlar ve öneriler
Role of microcredit in supporting enterpreneur and related problems and suggestions about implementation of it
- Tez No: 332473
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mikrokredi sistemi 1970'lerde Prof.Dr. Muhammed Yunus tarafından Bangladeş'te başlatılmıştır. Amacı; Dünya'da yoksulluğun ortadan kaldırılmasıdır. Mikrokredi; iş kurma yahut mevcut işini geliştirme niyetinde olan ancak klasik bankacılık sisteminden kredi alabilmek için gerekli şartları taşımayan kimselere, teminat göstermeksizin verilen küçük bir başlangıç sermayesidir. Kendi işini kurmak isteyen ancak çeşitli nedenlerle yeterli finansal desteği bulamayan girişimcilere sunulan mikrokredinin, bu amaca hizmet etme hususundaki rolü ve etkinliği ile uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin sunulması bu tezin amacını oluşturmaktadır.Çalışmada öncelikle mikrokredi sistemi ve işleyişi tanıtılmıştır. Sistemin Türkiye ve Dünya'daki tarihsel gelişimi ile mikrofinans kurumlarına ve uygulamalarına yer verilmiştir. Daha sonra da girişimcilerin desteklenmesi açısından mikrokredilerin rolüne değinilmiştir. Son olarak da Türkiye uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1- Mikrokredi2- Mikrofinans3- Girişimci4- Girişimci Destekleme5- Mikrokredi Sorun ve Öneriler
Özet (Çeviri)
The microcredit system was initiated by Professor Muhammad Yunus in the 1970s in Bangladesh. The purpose is the elimination of poverty in the world. Microcredit is a small starting capital without showing a guarantee for one who intends to startup business or developing the existing business, but has the lack of requirements necessary to raise a credit from classic banking system. The objective of this thesis is the role of microcredit in serving the purpose and effectiveness about the problems encountered in the application and proposal of solutions for people who want to start their own business but for various reasons unable to find sufficient financial support.In this study, microcredit system and its functioning is firstly introduced. With the historical development of the system in Turkey and in the world, microfinance institutions and practice is also mentioned. Then the role of microcredit in support of entrepreneurs is addressed. Finally, the problems encountered and solutions for these problems in Turkey practice are presented.Key Words1- Microcredit2- Microfinance3- Entrepreneur4- Supporting Entrepreneur5- Microcredit Problems and Suggestions