Elazığ ili Kalkolitik Dönem ok uçlarının tipolojik analizi
Typological analysis of Elazığ province Chalcolithic Period arrowheads
  1. Tez No: 332476
  2. Yazar: FUNDA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET MERİH EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanoğlunun mağaralarda yaşadığı Paleolitik çağlarda, avcılık ve toplayıcılıkla geçinirken taş çeşitlerini kullanmış ve bunlara zamanla işlevsel olabilmesi için şekiller vermeye başlanmıştır.İnsanların ilk yerleşik hayata geçtiği Neolitik' ten itibaren, insanlar bu taş silahları, daha da geliştirmiş; taş baltalara kemik saplar takmaya, obsidiyen ok uçları yapmaya, kemik saplı obsidiyen ve çakmak taşı bıçaklar üretmeye başlamışlardır. Kalkolitik Çağ ile birlikte giderek gelişen sosyal dinamizmin doğal çevre olanaklarını zorlaması konumuz olan ok uçlarını daha da işlevselleştirmiştir.Elazığ yöresindeki Arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkartılan ok uçlarının detaylı olarak incelenmesi bu çerçevede Doğu Anadolu ve Çevresindeki Kalkolitik Çağ ok uçlarının tipolojik olarak kendinden önceki ve sonraki dönemlerle karşılaştırılması avlanma geleneğinin esasını oluşturan ok uçlarının arkeolojik dönemler içerisinde değişim ve gelişim süreci nasıl gerçekleştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the Paleolithic era that mankind lived in the caves , while people earn their living by going hunting and gathering,they used a variety of Stones and have started to give shape to ıt in order to make it functional.From the beginning of the Neolithic that People passed into the settled life, they developed stone weapons, they haft the bone handles to the stone ax , make obsidian arrowheads,begi n to produce bone-handled obsidian and flint blades .Calkolitik age with the evolving social dynamics forcing the natural environment facilities, makes the Arrowheads even more functional.The results of the archaeological works in Elazığ uncovered arrowheads. İn this context the detailed examination of these Chalcolithic arrowheads (essentially forming the hunting tradition ) from the East Anatolia and its neighbourhood, revealed how the transformation and development process come true in the archaeological periods , when compared typhılogically to the preceding and subsequent periods