Seyyid Hüseyin Nasr'da çevre ve tabiat
Environment and nature in Seyyed Hossein Nasr
- Tez No: 391252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Seyyid Hüseyin Nasr önemli bir İslâm düşünürüdür. Onun doğu ve batı kültürüne ait entelektüel farkındalığı, insanlığın ortak sorunlarının çözümü için felsefi bir bakış açısı kazanmamızda yararlı olacaktır. Çalışmanın birinci bölümü, Seyyid Hüseyin Nasr'ın Çevre ve Tabiat kavramlarına bakışını, Nasr'ın düşünce dünyasında Bilim, Din, Maneviyat, Metafizik ve Modernizm kavramlarının karşılıklarını, çevre krizinin ortaya çıkmasında etkili olan felsefî tarihsel arka planı ele almaya çalışılmıştır. Bu bölümde özellikle Nasr'ın çevre sorunlarının membaı olarak gördüğü Hristiyan Batı dünyasını ve Rönesans sonrası gelişen bilimsel dönüşüm süreçlerini, Nasr'ın yaşanan sorunlara çözüm olarak sunduğu Metafizik kavramının tahlili, sembolizm eşliğinde ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Nasr'ın genel olarak tabiat algısı, tecelli anlayışı, dini çoğulculuk ekseninde farklı kültürlerde ortaya çıkan tabiat anlayışları, farklı dinî bölgelerde doğal düzen anlayışı ile ilişkili metafiziksel ortak noktaları yine Nasr'ın perspektifinden okunmaya ve dinlerde kutsal bilgi eşliğinde beliren tabiat terennümleri mümkün olduğunca öz bir şekilde sunmaya gayret gösterilmiştir. Ayrıca Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da doğal düzenin semavi dinlerde karşılık bulduğu düşünce akışı Nasr'ın bakış açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bölümün son kısmında ise İslam Kozmoloji şemsiyesi altında İslam dininde ve düşünce tarihinde beliren tabiat anlayışları ve bu bağlamda ortaya çıkan farklı bakış açıları yine Nasr'ın kozmopolit düşünsel zenginliğinin rehberliğinde gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seyyed Hossein Nasr is an important Islamic thinker. His intellectual awareness of eastern and western cultures, for the solution of common problems of humanity will be helpful in gaining a philosophical perspective. The first part of the study, we tried to examine understanding of Seyyed Hossein Nasr's Environment and Nature, Nasr's thought on Science, Religion, Spirituality, Metaphysics and the provision of the concept of Modernism, the philosophical historical background of the effectiveness of the emergence of the environmental crisis. In this section, according to Nasr, the source of environmental problems is the upstream and Renaissance which emerged after scientific transformation processes in Christian western world. For him, analysis of the concept of Metaphysics can offer a solution to the problems, we have tried to demonstrate it in the presence of symbolism. In the second part of the study, we examined and evaluated Nasr's understanding of nature, his idea of religious pluralism and sacred knowledge. In the last part of the chapter, we attempted to give some solutions for the environmental problems in the light of Nasr's Islamic cosmological teaching.