Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki 1983 numaralı Firdevsi Şehnamesi minyatürleri
Firdawsi Shahnameh miniatures with 1983 Number in Museum of Turkish and Islamic Works
- Tez No: 332510
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN BAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk ve İslam Eserleri Müzesindeki 1983 numaralı Firdevsi Şahnamesi eseri XVI. Yüzyılda istinsah edilmiştir. Osmanlının eline nasıl geçtiği bilinmeyen eser 16 Şubat 1329 tarihinde Hekimoğlu Ali Paşa Kütüphanesinden müzeye getirilmiştir.42 x 28 cm ebadında siyah renk deri kaplı cildi bulunmaktadır. 722 yapraktan 6 sütun ve 25 satır şeklinde yazılmıştır. Eserin krem rengi aharlanmış yaprakları incedir. Birinci sayfada Hekimoğlu Ali Paşa'nın mührü yer alan eserde baştan iki sayfası da haşiyeli levhadır.Eserde 1 b, 2 a'daki takdim minyatürleri ile beraber 32 minyatür bulunmaktadır. Eserin XVI. Yüzyıl Timur üslubu ile yapılmış olan bu eserin Cildi, tezhipleri ve minyatürleriyle orijinal olarak ve fazla hasar görmemiş şekilde günümüze ulaşan yazma, aynı zamanda devrinin ustalıkla hazırlanmış örnekleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Firdawsi?s work Shahnameh in the Museum of Turkish-Islamic Works with 1983 issue was copied in the XVI. Century. It is not known for sure how the work was taken as a possession by the Ottomans, but the work was taken to the museum in February 16, 1329 from Hekimoglu Ali Pasha Library.It is covered with black leather binding and the size of the binding is 42 x 48. It is composed of 722 pages, 6 columns, and 25 lines. The cream covered pages of the work are thin. The work on the first page of which the seal of Hekimoglu Ali Pasha exists, the first two pages are also tabulas with with post scriptum.In the work, with 1 a, 2 b introduction miniatures, there are 32 miniatuResim- The work is XVI. century Timurid style and its cover, illuminations and miniatures have reached today with little damage, it is also one of the finest examples of workmanlike of its time.