Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki XVI. yüzyıl Safevî dönemi mushafların zahriye tezhibinde sayfa düzeni
Page layout in the zahriye illumination of the XVI. century Safavid period mushafs in the Museum of Turkish and Islamic Arts
- Tez No: 845083
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLNUR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
“Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki XVI. Yüzyıl Safevî Dönemi Mushafların Zahriye Tezhibinde Sayfa Düzeni”başlıklı tez çalışması yedi ana başlık altında incelenmiştir.“Giriş”başlığı altında konu ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.“XVI. Yüzyıl Safevî Dönemi Kültür Ve Sanat Ortamı”başlığı altında Safevî Devleti, dönemin tezhip özellikleri ve sanatkârları ayrıntılarıyla anlatılmıştır.“Mushaf ve Mushafın Tezhibi”başlığı altında mushafın tanımı ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiş, mushaflardaki tezhipli sayfalar açıklanmıştır.“Zahriye Tezhibi”başlığı altında zahriye tezhibinin özellikleri ve tarihsel gelişimi fotoğraflar ile desteklenerek anlatılmıştır.“Katalog”başlığı altında XVI. yüzyıl Safevî dönemi tezhip özellikleri taşıyan mushaflardaki zahriye tezhipleri ayrıntılı biçimde incelenmiş, farklı sayfa düzenine sahip on beş tanesi seçilerek desen analizleri, sayfa düzeni planları ve desen çizimleri yapılmıştır.“Değerlendirme”başlığı altında incelenen zahriyeler sayfa düzenine göre gruplandırılmıştır.“Sonuç”başlığı altında edinilen tüm bilgilerin değerlendirilmesiyle sonuca gidilmiştir. Çalışma kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Page Layout İn The Zahriye Illumination Of The XVIth Century Safavid Period Mushafs İn The Museum Of Turkish And Islamic Arts”is studied under seven main headings. General information about the subject under the heading“Introduction”given. Under the heading of“XVI. Century Safavid Period Culture and Art Environment”, State of Safavi explained in detail by the illumination features and artists of the period. Under the heading of“Mushaf and Illumination of Mushaf”, information described about the definition and history of mushaf and the illuminated pages in mushafs are explained. Under the heading of“Zahriye Illumination”, the characteristics and historical development of zahriye illumination are explained with photographs. Under the heading of“Catalogue”; the zahriye illuminations in the XVIth century Safavid period illumination mushafs were examined in detail and fifteen of them with different page layouts were selected and pattern analysis, page layout plans and pattern drawings were made. The zahriyas analyzed under the heading of“Evaluation”are grouped according to the page layout. Under the title“Conclusion”, a conclusion is drawn by evaluating all the information obtained. The study is completed with bibliography.