Iğdır'daki Rus Dönemi mimari yapıları
In Russian Iğdır architectural structures
- Tez No: 332509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye?nin doğusundaki sınır şehirlerinden biri olan Iğdır ve çevresinin insanlık tarihinin çok eski devirlerinden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve tarih boyunca birçok devletlerin egemenliğine girerek, bu devletlerin medeniyet ve kültürlerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Ruslar 1918 yılına kadar bu bölgede askeri ve sivil yerleşim adı altında yeni bir imar çalışması yaptığı bilinmektedir. XIX. yüzyılın ortalarında Kuzey Avrupa?da görülen mimari anlayışın Ruslar tarafından özgünleştirilerek bölgeye yansıtılmıştır. Bu mimari alandaki yeni düzen, şehircilik anlayışının örneklerini başta Kars, Ardahan, Artvin gibi çevre illerde de görmek mümkündür. Bölgenin Rus etkisinde kaldığı süre içerisinde Baltık mimari tarzında düzgün kesme bazalt taşından askeri, ticari ve sivil mimari yapılar yapılmıştır. Konut inşasında ilk göze çarpan yapıların cadde ve sokak boyunca sıralı olarak inşa edilmiş olmalarıdır. Arazi şekillerine paralel olarak planlar da dikdörtgen formlarda tasarlanmıştır. Konutlardaki ortak özellik; bir sırası sokağa, diğer sırası ise hayata bakan bir ya da iki sırada, yan yana dizilen odalardan oluşmasıdır. Askeri yapılarda çevreye hakim konum gözetilmiştir. Buradaki tespitimiz, Iğdır?da XIX yüzyılın sonu ve XX. yüzyılın başlarında Rus döneminden, günümüze kadar gelebilen Baltık üslubundaki askeri, ticari ve sivil mimari yapıları tek tek inceleyerek Sanat Tarihindeki değerini ortaya koymak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Which is one of the border cities of eastern Turkey Iğdır and the surrounding area has been inhabited since very ancient times used in the history of mankind throughout history by entering the sovereignty of many states, these states are known to civilization and culture of the host. At the end of the Ottoman-Russian War of 1877-1878 Russian military and civilian settlements in the area until 1918, under the name of the new development is known to work. XIX. unique by the Russians in the mid-region of Northern Europe is reflected in the architectural sense. This is the new order of architecture in the field, particularly examples of urban planning concept of Kars, Ardahan, Artvin provinces, as well as possible to the environment. During his stay in the Baltic region, the influence of the Russian architectural style hewn basalt, military, commercial and civilian made architectural structures. The first noticeable in the construction of residential buildings along the street and the street is that they are built in sequence. Land forms a rectangular forms are designed in line with plans. Dwellings in common and one sequence to the street, the other sequence of one or two facing life, arranged side by side in the formation of the rooms. Dominant position of military structures were observed in the environment. Here is to establish the, Igdır end of XIX and XX century. beginning of the century the Russian era, the stylistic Baltic survived to the present day, military, commercial and civil architectural structures will be put forward one by one the value of studying the History of Art.