Arap dilinde harfler
Arabic language letters
  1. Tez No: 332512
  2. Yazar: FETİ ULUGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞİRİN ÇIKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanlar arasında bir iletişim aracı olan dili kullanırken bu dilin kurallarına riayet etmek son derece önemlidir. Aksi takdirde sağlıklı bir iletişimin kurulması mümkün olmayacaktır. Arap dilindeki yeri göz ardı edilemeyecek ve kendisinden müstağni olunamayacak derecede elzem olan konulardan biri de şüphesiz ki harflerdir. Öyle ki bu alanda ilk dönemlerden itibaren eserler yazılmaya başlanmıştır. Bu çalışmamızda Arap dilinde böylesine önemli konularından biri olan harfler/edatlar üzerinde durup bu dilde var olan ve tek harften oluşan edatları ele aldık. Harfleri alfabetik sıraya göre anlattık. Böylece hemze ile başlayıp yâ ile bitirdik.Tezimizin giriş kısmında harflerle ilgili tanım, yapısal özellikler, bileşik veya basit olma, amel, lafzî ve manevî özellikler gibi bilinmesi gerekli olan konuları geniş bir şekilde sunduktan sonra harflerin sarf, nahiv ve belagat yönünden tahlilini yaptık. Bu çalışmada, harflerin ifade ettiği manaları geniş bir yelpazede ele aldık. Böylece harflerin cümleye kattığı anlamların hepsini vermeye gayret ettik. Ayrıca harflerin mana ve amelleri üzerinde, dilciler arasında vaki olan ihtilafların bir kısmına da kısmen temas etmeye çalıştık. Harflerin ifade ettiği manaların her birine ayrı misaller verdik. Bu misallerin ise, belagatin zirvesi olan Kur?an-ı Kerim ayetlerinden olmasına özen gösterdik. Yeri geldikçe dipnotlarla konuyu zenginleştirdik.Bu çalışmayı yaparken genel itibariyle klasik kaynaklardan yararlandık. Ancak modern çalışmaları da göz ardı etmedik. Böylece klasik ile modern çalışmaları mezcetmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The language and means of communication between people must be mindful of the rules of the language so communications are correct and we looked at this letter letters meanings in Arabic one of the most inportant places in which was ahead at the entrance of the message a lot of information about the character and after we had characters hand exchange grammar rhetoric and in this letter our charecters unilateralism and our expansion in the study of meanings when we discussed this search benefited greatly from material derived from scientific effort without dismissing modern references.And we have seen in this research in the role of characters from the point of expressing meanings and sometimes we have studied the differences between grammarians in the work of characters and Maaneph and made our best when we gave examples that these examples from the Koran, which is the height of eloquence has Kdmn characters arranged in alphabetical as well as we started from Hamza and finished Bagliae we used to sanaalso easy and presented important information below the line and enables a researcher from the following The la And we have seen in this research in the role of characters from the point of expressing meanings and sometimes we have studied the differences between grammarians in the work of characters and Maaneph and made our best when we gave examples that these examples from the Koran, which is the height of eloquence has Kdmn characters arranged in alphabetical as well as we started from Hamza and finished Bagliae we used to sanaalso easy and presented important information below the line and enables a researcher from the followingnguage and means of communication between people must be mindful of the rules of the language so communications are correct, and we looked at this letter letters meanings in Arabic, one of the most important places in which, was ahead at the entrance of the message a lot of information about the character, and after we had, characters hand exchange, grammar, rhetoric, and in this letter our characters unilateralism and our expansion in the study of meanings When we discussed this search benefited greatly from material derived from scientific effort without dismissing modern