Arap dilinde harfler ve kelimeler düzeyinde ihtisâr
Ihtisâr at the level of letters and words in the Arabic language
- Tez No: 924405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR FATİH AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dil, dil sanatı ve araçlarıyla birlikte düşünce ve anlamların aktarılmasına olanak sağlar. Dil kurallarına hâkim olan, metinlerin anlatım tarzını da aktarabilmektedir. Dilciler tarafından Arap dili için konulan kurallar, dil mirasının en güzel şekilde aktarılmasına zemin hazırlamıştır. Nesir ve şiirde aktarılan zarif belâgatı ustalıkla aktaran ve o belagat dilinin ayırt edilmesini sağlayan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de Arap dilinde yaygın olarak kullanılan ve büyük bir öneme sahip olan ihtisar sanatıdır. Arap dilinde ihtisar sanatı genel olarak incelendiğinde harfler, kelimeler ile ihtisar ve cümlede olan ihtisar olarak karşımıza çıkmaktadır. Cümlenin unsurlarından birisinin caizi veya vacibi olarak silinmesi, dilbilimsel bir yöntem ve dilde ihtisar/kısaltma için bir vesile olarak kabul edilmekte ve bunun gerek yapı gerekse anlam bağlamında birden fazla şekli bulunmaktadır. Her ne kadar bu çalışmada bahsedilmese de isim cümlesinde mübteda ve haberin hazf edilmesi, fiil cümlesinde fiil ve failin hazf edilmesi gibi cümleden bir sıfat unsurunun silinmesinin gerekli olduğu yerler ve bu işlemlerin belirli amaçları bulunmaktadır. Arap dilinde, yukarıda da belirtildiği gibi cümlenin hazfi, kelimenin hazfi ve harfin hazfi ile olmak üzere üç tür ihtisar şekli bulunmaktadır. Bu çalışmada bu türlerden harflerle ve kelimeyle olan ihtisar ele alınıp incelenmektedir. Harflerle ihtisar, söz konusu harflerin cümle sayılabilecek kelimelerin yerine geçmesi, aynı cinsten iki harfin karşılaşmasıyla bir tanesinin tahfif için veya onun hazfine delâlet eden bir karineden dolayı hazf edilmesi şeklinde vuku bulmaktadır. Kelimelerle olan ihtisar ise dilbilimsel olarak kelimenin hazfi, şiir zaruretinden dolayı kelimenin hazf edilmesi ve kast edilen bir manadan dolayı uzunca olan kelimelerin birleştirilerek bir kelimenin oluşturulması şeklinde meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Language, together with the art and tools of language, enables the transfer of thoughts and meanings. Those who master the rules of language can also convey the narrative style of the texts. The rules set by linguists for the Arabic language paved the way for the most beautiful transmission of the language heritage. There are many methods that skillfully convey the elegant eloquence conveyed in prose and poetry and distinguish the language of eloquence. One of these methods is the art of ihtisar, which is widely used in Arabic and is of great importance. When the art of ihtisar in Arabic language is analyzed in general, it appears as ihtisar with letters, ihtisar with words and ihtisar in the sentence. The deletion of one of the elements of the sentence as a permissible or wajibi is accepted as a linguistic method and an occasion for ihtisar/shortening in the language, and there are more than one form of it in terms of both structure and meaning. Although it is not mentioned in this study, there are places where it is necessary to delete an adjective element from a sentence and there are specific purposes for these procedures, such as the deletion of the mubteda and haber in the noun clause, and the deletion of the verb and the agent in the verb clause. As mentioned above, there are three types of ihtisar in the Arabic language: with the elision of the sentence, with the elision of the word, and with the elision of the letter. This study examines these types of ihtisar with letters and words. Ijāsar with letters is the substitution of the letters in question for words that can be considered as sentences.