Tarih araştırmalarına kaynak olarak Milliyet gazatesinde Kıbrıs sorunu: 1974-1980
The purpose of this research named Cyprus problem placed in Milliyet newspaper as a source for historical research: 1974-1980
  1. Tez No: 332518
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 893
Özet
Tarih Araştırmalarına Kaynak Olarak Milliyet Gazetesinde Kıbrıs Sorunu (1974?1980) adlı bu çalışmamızda 1950 yılından sonra Türkiye gün-deminde önemli bir tutan Kıbrıs Sorununun Milliyet Gazetesinde özelikle 1974-1980 yıllarındaki yansımalarını bilimsel bir yaklaşımla ele almaya ça-lıştık.Bu çalışma giriş, iki ana bölüm,indeks ve sonuç kısımlarından oluş-maktadır. Giriş bölümünde Milliyet Gazetesi'nin tarihi ve Kıbrıs Sorunu'nun temellerini oluşturan problemleri ortaya koymak amacıyla 1980 yılına kadar Kıbrıs tarihi genel olarak ele alınmıştır.Birinci bölümde asıl konumuzu oluşturan ?Milliyet Gazetesi?nin Kıb-rıs ile ilgili 1974-1980 yılları arasında yayınlanan haberleri gün, ay ve yıl olarak özetlenmiştir.İkinci Bölümde adı geçen gazetede aynı tarihlerde yer alan Kıbrıs ko-nusu ile ilgili köşe yazıları ve röportajlar incelenerek özetlenmiştir.Sonuç bölümünde ise Kıbrıs sorunu ile ilgili Milliyet Gazetesinde çı-kan haber ve köşe yazılarının, genel bir değerlendirmesi yapılarak, gazetenin Kıbrıs sorununa yaklaşımı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research named cyprus problem placed in milliyet newspaper as a source for historical research after 1950, is to try to discuss and analyze the reflections especially in the years between 1974-1980 of Cyprus prob-lem which has occupied an important place in Turkey?s political life on the Milliyet Newspaper in a scientific approach.This research consists of two main parts,index and conclusion part. The introductory chapter deals with the historical backgraunds of Cyprus and Cyprus issue prelude until 1980.The news about Cyprus on national press betwcen 1954 and 1974, namely ?Milliyet? Newspaper forms main part of our objects first part , the news on the issue in those daily national newspaper is classified and summarized on daily and annual grounds.The second part, deals mainly with the comments and reportings written by prominent columnists of this newspaper.Their reportings and comments on the issue are summarized with lengthy excerpts.In the last part, the general approaches and perspectives of the Milliyet Newspaper on the issue are appraised and interprected.