1800-1839 yılları arası Van ve çevresi asayiş olayları
Between 1800-1839 public order events in Van and environment
- Tez No: 332524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı Devleti 19.yüzyılın başlarından itibaren ülkenin birçok yerinde olduğu gibiAnadolu'nun doğusunda da merkezi yönetimin güç kaybetmesine bağlı olarak bazı sorunlaryaşamıştır. Bu sorunların en önemlisi yerel Kürt aşiretlerinin bölgede güçlenmeyebaşlamasıdır. Bu aşiretler bölgedeki siyasi dengelerin kurulmasında ve gelişmesinde önemli rol oynadılar.Devlet başlangıçta bu gücü fark etmemiştir.Ancak zamanla etkileri büyüyünce bu aşiretleri kontrol altına alma yoluna gitmiştir.Özellikle Reşit Paşa ve Hafız Paşa dönemleri bu sürecin en yoğun olduğu dönem olmuştur.Bu dönemde birçok Kürt beyliği hakimiyet altına alınmıştır.II.Mahmut dönemi ise merkezi yönetimi yeniden sağlama mücadelesinin arttığı bir dönem olmuştur.Diğer yandan yerel yönetimlerin varlığının ve gücünün kabül edildiği sonucuna da ulaşabiliriz.Aşiretler bazen Osmanlı Devletinin yanında bazen karşısında olmuştur.Bu aşiretler Tanzimat'ın doğuda uygulanması sürecine de müdahale etmişlerdir.Fakat yine de tam anlamıyla başarılı olamamışlardır.Cizre'de önemli bir güç haline gelen Bedirhan Bey Tanzimat'a karşı başlayan Van İsyanını destekleyerek merkezi otoritenin yeniden sağlanması sürecine karşı olduğunu göstermiştir.Bedirhan Bey'den sonraki dönemlerde Diyarbakır'dan başlayıp Van' kadar devam eden Kürdistan Eyaleti kurulmuştur.Bu oluşuma dahil olmayan Kürt beyleri sürgün edilmiştir.Geriye kalan ve göçebe yaşayan Kürtler ise zamanla yerleşik hayata geçirilmiştir
Özet (Çeviri)
As in many parts of the country since the beginning of the 19th century, the Ottoman Empire Depending on the central government to lose power in the eastern part of Anatolia, some problems lived. The most important of these problems to strengthen the local Kurdish tribes in the region beginning to. An important role in the establishment and development of the political balance of these tribes in the region. But initially realize that power grows over time, the effects of these tribes to control the path of Rashid Pasha and Hafiz Pasha periods. Especially Resit Pasha and Hafiz Pasha Mediterranian during the period of the most intense periods of the process is under control of many Kurdish principality. Mahmud II period, a period of increasing struggle to restore the central management.The other hand, the presence and power of local governments to reach the conclusion has been accepted. Intervene in the process of implementation of these tribes in the east of the Tanzimat.But still have not been fully successful. Against the Tanzimat, which has become a major force in Cizre Bedirhan Bey began the process of re-establishing the Van rebellion against the central authority has shown that supporting. Bedirhan Bey subsequent periods, starting from Diyarbakir to Van Province of Kurdistan, which continued until established. This phenomenon is not included in the Kurdish beys and nomadic Kurds living in exile in the time remaining has been settled.