(Post) colonial and political evaluation of Brian Friel's plays
Brian Friel oyunlarının sömürge sonrası açısından ve politik bağlamda değerlendirilmesi
- Tez No: 332523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İrlanda uzun yıllardır birçok sömürge ve sömürgeden kaynaklanan problemler yaşayan bir ülke olmuştur. İngiliz sömürgesiyle başlayan endişe, İttifakçı-Milliyetçi, Katolik-Protestan, Kuzey-Güney çatışmalarıyla en üst seviyelere ulaşmış ve tüm bunlar beraberinde, ülkede uzun süren çeşitli isyan ve kargaşalara yol açmıştır.Kuzey İrlanda'da doğup büyüyen Brian Friel tüm bu yüksek gerilimi birebir yaşadı. Diğer tüm İrlandalılarla paylaştığı sömürge geçmişi oyunlarında bu problemleri kaleme almasında ciddi derecede önemli olmuştur. Bununla beraber, bir Katolik olan Friel'in hassasiyeti İrlandalı Katolikler iki kat daha fazla baskı altında oldukları için gerçekten büyük olmuştur. Böyle bir geçmişin yansıması olarak da Friel, oyunlarında toplumun acı çektiği sömürü ve sömürü sonrası sorunları ile siyasi sorunları etraflıca inceliyor. Bunların ışığında, bu çalışma Friel dramasını toplumun içinde bulunduğu duruma hem bir karşılık hem de onun dolaysız bir yansıması olduğunu keşfetmeyi amaçlıyor.İlk bölümde, Friel'in yaşam öyküsünü, edebi kariyerini ve eserlerini inceledim. Bu bölümde ayrıca Friel'in kurduğu Field Day Tiyatrosu ve Irlanda'nın siyasi geçmişini de sundum. Sonraki bölümde, Translations (1980) (Çevirilier) ve Philadelphia, Here I Come! (1964) (Ver Elini Yeni Dünya!) oyunları sömürü sonrası ve sömürü noktalarında çalışılmıştır. Son bölümdeyse, diger iki oyun, The Mundy Scheme (1969) (Mundy Planı) ve The Freedom of the City (1973) (Şehrin Özgürlüğü) siyasi açıdan değerlendirilmiştir. Seçtiğim bu oyunlar Friel'in kendine özgü yazınının birer örnekleridir. Bununla beraber, daha kapsamlı ve detaylı bir inceleme için tüm eserleri tek tek incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Ireland has been a country which has had colonial problems and many others rising from colonialism for ages. The uneasiness which started with English colonialism, reached its peak with the conflicts between the Unionists and Republicans, the Catholics and Protestants, the North and the South, and these all have created many riots and disturbances in the country till 21st century.Born and grown up in Northern Ireland, Brian Friel has been able to experience this high tension in the country. Colonial background that he shares with all the other Irishmen is crucially important as it has taken him to write about the problems in his plays. However, being a Catholic, Friel?s sensitivity has been really high, as the Irish Catholics have been double-suppressed. As a reflection of such background, in his plays Friel extensively examines the post-colonial and political problems the society suffers from. In accordance with these, this study aims to explore Friel?s drama both as a response and a direct reflection of his society?s condition at the same time.In the first chapter, I have studied the biography, literary career and the works of Friel. I have also presented Field Day Theatre, which was established by Friel, and political background of Ireland in this chapter. In the next chapter, Translations (1980) and Philadelphia, Here I Come! (1964) are studied within the scope of a post-colonial analysis. In the last chapter, two other plays, The Mundy Scheme (1969) and The Freedom of the City (1973) are evaluated from a political perspective. These plays I have studied are examples of Friel?s distinctive oeuvre, but for a whole and extensive research, all of his plays can be studied separately.