Münîb Dîvânı: Kâlâyî-zâde Ahmed
Divân of Kâlâyî-zâde Ahmed Münîb
  1. Tez No: 332531
  2. Yazar: MUZAFFER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısma, 19. Yüzyılda yasamıs olan Kâlâyî-zâde Ahmed Münîb'in Divân'ını konuedinmistir. Bu ?Divân?ın bilinen tek nüshası vardır. Bu nüsha, Milli Kütüphane Yz FB 482arsiv numarasında, kayıtlı olan nüshadır. Bu nüsha incelenerek üzerinde çalısılmıstır.Eser iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, ulasılan kaynaklardan ve KâlâyîzâdeAhmed Münîb'in Divânı'ndan hareketle sâirin hayatı, sanatı ve eseri hakkında bilgilerverilmis, Divânın sekil ve içerik bakımından incelenmesi yapılmıstır. ?kinci bölümde ise,Kâlâyî-zâde Ahmed Münîb'in Divânı'nı incelenerek, Ahmed Münîb ve siirlerininDivân siirine kazandırılması amaçlanmıstır.Anahtar sözcüklerKâlâyî-zâde Ahmed Münîb, Divân, transkripsiyon, Metin
Özet (Çeviri)
This study is about the Divân of Kâlâyî-zâde Ahmed Münîb who lived in 19th centry.There is the only addition of this Divân. This eddition is recorded in Milli library at thearchives of Yz. FB 482. This work is studied by invastigating it.Literary work is made up of two section. The first section is about poestis life art andwork, and is about boks form and contents with finding resources and reching the Divân ofKâlâyî-zâde ahmed Münîb. In the second section, Ahmed Münîb and his goining to Divânpoems is aimed.Key WordsKâlâyî-zâde Ahmed Münîb, Divân, Transcription, Essay