Yeni teknoloji ve dijital temsilin estetiği: Chris Cunningham
New technology and the aesthetics of digital representation: Chris Cunningham
- Tez No: 332567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ANTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Chris Cunningham'ın video imajları şu ana kadar herhangi bir akademik çalışma içerisinde herhangi bir sanat türü altında kategorilendirilmemiştir. Şimdiye kadar gerçekleştirilen kategorilendirme imgelerin günlük hayattaki tüketimlerine dayalı olarak kendiliğinden oluşan bir ayrıma dayanmaktadır. Bu kategorizasyon şimdiye kadar belirli bir akıl yüretmeye dayandırılarak değil, daha çok imgelerin tüketilme ve günlük kullanımından doğan şekilde, pragmatik olarak oluşmuştur. Bu tez çalışması, ilgili video imajların, tüketimine dayalı şekilde gerçekleşen sınıflandırılmasının, yeniden düşünülmesi ve kurulmasıdır.Bu imgelerin, ne olduğunun sorgulanması, çözümleyeni dolaysız olarak imgenin gerçekleşme biçimine, yani formuna gönderir. Daha şimdiden ilgili video imajlar birden çok alanda imgenin gerçekleşme biçiminden ötürü, belirsiz ya da tam oluşturulmamış tanımlara sahiptir. Bu imajların birden çok alanda tanımlanması ilgili imgelerin çözümlenmeye çalışılmasının nedenlerinden biridir.Bu video imajların çözümlenmesi daha kapsayıcı bir nedene dayandırılacaksa; bu çözümleme ?video imaj ve video sanatı nedir?? ve hareketli imaj gibi bir tür altında ?Cunningham'ın video imajları nasıl konumlandırılabilir?? şeklindeki iki soruya dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As far as can be seen, the video images of Chris Cunningham had not been categorized under any kind of academic work or artistic genre. The categorizations that have been realized so far are based on a spontaneous distinction; depending on the consumption of the images in daily life. Rather than being based on any specific reasoning so far, these categorizations mostly occur pragmatically; arising from consumption and everyday usage of the images as such. This thesis aims to rethink and reconstruct the categorization that is based on the consumption of the relevant video images.The problematization of these images are, leads the analysts directly to the materialization method of the image, thus the form of it. Due to the method of materialization of the images in multiple fields, the relevant video images already have ambivalent or incomplete definitions. The fact that these images are defined in many fields constitutes one of the reasons for deconstructing them.If the analysis of these video images are based on a more comprehensive reason; that will rely on questions like; ?What is the video image and video art?? and ?How can Cunningham?s video images be located??