Büyükşehir belediyelerinin yapısı ve yeniden düzenlenmesi
The structure and rearrangement of metropolitan municipalities
- Tez No: 332576
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ekonomik, siyasal ve sosyal yönlü gelişmelerle birlikte demografik yapıdaki hareketlenme ve nüfus artışı şehirlerin büyümesine neden olmuşlardır. Büyüyen ve genişleyen şehirlerde yönetim kolaylığı açısından bir takım girişimler olmuş ve nihai olarak büyükşehir belediyeleri kurulmuştur. Ancak yaşanan hızlı değişimler büyükşehir belediye yönetimlerini değişen günün şartlarına ayak uydurmaya zorlamış ve büyükşehir belediye yönetimlerinde bir takım düzenleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.Büyükşehirlerdeki değişimi etkileyen faktörleri inceleyip, düzenleme çalışmalarının hangi konularda yapılması gerektiğini yerel yöneticilerin fikirlerine danışarak oluşturmaya çalışılan ?Büyükşehir Belediyelerinin Yapısı ve Yeniden Düzenlenmesi? konulu bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Bu bağlamda tezin Birinci Bölümü kavramsal çerçeve ve büyükşehir belediyelerinin tarihsel gelişimi üzerinde durmaktadır. Özellikle büyükşehir yönetim sürecinde büyük şehre götüren düzenlemelere yer verilmiştir.İkinci Bölümde Büyük Şehir Yasası çerçevesinde büyük şehirlerin yapısı ve işleyişi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda diğer düzenlemeleri de dikkate alarak büyükşehir yönetimlerinin yapısı, görev ve sorumlulukları üzerinde durulmuştur.Üçüncü Bölümde ise, büyükşehir belediyelerinin yeniden düzenlenmesi bağlamında değerlendirilen ve büyük şehir yönetimlerine ilişkin yeni düzenlemeyi dikkate alarak Van, Mardin, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay gibi yeni büyük şehir olacak olanlarla mevcut büyük şehir belediyesi olan Gaziantep, Erzurum ve Diyarbakır illerinde görev yapan yerel yöneticilerine (Belediye başkanı, belediye başkan yardımcıları, il genel meclis başkanları) bir anket uygulaması yapılarak, onların görüş ve düşünceleri alınmıştır. Anket çalışmasından elde edilen veriler SPSS frekans yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçta ise gerek teorik gerekse uygulamada elde edilen bilgi ve verilerin birlikte değerlendirilmesi yapılarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Elevations in demographic structure and increase in populations have led the cities grow along with economical, political and social developments. Several attempts have been conducted to facilitate to govern the growing and expanding cities and finally metropolitan municipalities have been established. However, rapid changes have enforced the metropolitan municipality administrations to keep up with changing trends and the need to regulate their selves according to current circumstances.Titled as ?The Structure and Rearrangement of Metropolitan Municipalities?, this thesis is composed of three chapters and examines the factors triggering the changes in metropolitan municipality structures and trying to establish the scope of changes based on the ideas of local administrators.In this regard, historical background and the concept of metropolitan municipalities is discussed in the first chapter of the thesis. Especially, arrangements which lead the cities to metropolitan municipalities is present in this part.In chapter two, the structure and operational elements have been mentioned with respect to metropolitan Municipalite Law. In the light of other arrangements, the structure, duties and responsibilities of metropolitan municipalite governance.In chapter three, in the context of rearrangement of metropolitan municipalities and taking the new regulation of metropolitan municipalities into consideration, the local administrators (the mayors and deputy mayors) of future metropolitan municipalities such as Van, Mardin, Sanliurfa, Malatya, Kahramanmaras and Hatay, or current metropolitan municipalities such as Gaziantep, Erzurum and Diyarbakir have been conducted a survey and asked for their opinions. The data obtained from the survey results has been processed by SPSS frequency method. In conclusion, some suggestions have been offered in the light of data processed both theoretically and through applications.