31 no'lu Antakya Şer'iyye Sicili: H. 1278-1279/M. 1861-1863
Antakya Şer'iyye Register No. 31
  1. Tez No: 332577
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
H.1278-1279 / M.1861-1863 yıllarını kapsayan 31 No'lu Antakya Şer'iyyesicil defteri toplam 96 sahife ve 191 belgeden oluşmaktadır.Osmanlı Devletinde kadılar tarafından kaleme alınan şer'iyye sicilleri,bulunduğu bölgenin idari, askeri, ekonomik ve sosyal alanlarında bizlere birçok bilgisunmaktadır. Dolayısiyle çalışmamız olan 31 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili,Antakya'nın siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında birçok bilgiiçermektedir.Hazırlamış olduğumuz bu çalışmayı üç bölümde ele aldık.Birinci bölümde şer'iyye sicillerinin genel özellikleri, şer'iyye sicillerininiçinde bulunduğu hukuk sistemi ve bu sistem içerisindeki devlet görevlileri, bu devletgörevlerince tutulan resmi belgeler ve çeşitleri hakkında bilgi verilerek bu çalışmamıztemellendirilmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 31 No'lu Antakya Şer'iyye Sicilinintranskripsiyon metni yer almaktadır.Üçüncü bölümde de 31 No'lu Antakya Şer'iyye Sicili'nin genel özellikleri,belge içeriklerinin kısa özetleri ve bu belgelerin muhtevalarına göre tasnifi yapılarakbelgelerde adı geçen, mahalle, köy, mezraa gibi idari birimler ve defterde adı geçenmeslek isimleri tablo halinde verilmiştir.ANAHTAR KELİMELERAntakya, Şer'iyye Sicili, Tereke, Kaza, Köy
Özet (Çeviri)
The Antakya Ser'iyye register No.31 covering the years between H.1278-1279 /AD 1861-1863 is composed of total of 96 pages and 191 documents.Ser?iyye registers by Ottoman Kadis provide vast information including themanagement, military, economical, and social status of the regions they were in.Hence, our study on the Antakya Ser'iyye register No.31 includes a lot ofinformation on the political, military, social, and economical structure of Antakya.This study is consisted of three parts.In the first part, the study is based on information on general characteristics ofSer?iyye registers, the judicial system with Ser?iyye registers, government officials inthat system, and types of official documents issued by those officials.In the second part of the study, the transcription text of the Antakya Ser?iyyeregister No. 31 is given.In the third part, general characteristics of the Antakya Ser?iyye register No.31, and brief summaries of the contents of the documents it includes, and tables, inwhich the administrative units such as districts, villages, and fields mentioned in thedocuments, and the professions mentioned in the register are given, as the documentsare grouped according to their contents.KEY WORDSAntakya, Ser?iyye Register, Estate, County, Village