Psoriasiste alopesi varlığının klinik gözlem ve trikogram yöntemi ile araştırılması
  1. Tez No: 33260
  2. Yazar: ALİ EREN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Psoriasis'in saç kaybına neden ola bileceği söylenmekle beraber, bu her kesin üzerinde görüş birliğine vardığı bir konu değildir. Biz de, 20'si erkek ve 20'si kadın olmak üzere, toplam 40 saçlı deri psoriasisli hastada psoriatik alopesi varlığını klinik gözlem ve triko- gram yöntemini kullanarak araştırdık. Bulgularımızı, 20'si erkek ve 20"si kadın olmak üzere, toplam 40 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırdık. Androgenetik alopesililer hariç tu tulduğunda, psoriasislilerin 8'inde, kontrol lerin ise 2'sinde alopesi gözlendi. Fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Psori asisli ve alopesik hastalardan 4'ünde alopesinin lezyonlarla ilişki göstermesi, 6'sında da alopesinin psoriasisin ortaya çıkışından sonra başlaması, psoriasisin alopesi yapabileceğine dair görüşleri destekler nitelikteydi. Hastalardan bi rinde alopesi sikatrisyel tipteydi. Trikogram sonuçlarımızda ise psori asislilerin hem lezyonlu hem de lezyonsuz alanlarında, kontrollere göre belirgin anagen oranı azalması ve belirgin dist- rofik ve kırık oranları artması saptandı. Bu farklar istatistiksel olarak ileri dere cede anlamlı bulundu. Lezyonlu alanlar da, lezyonsuz alanlaragöre düşük ana gen, yüksek distrofik ve kırık oranlarına sahipti. Bu farklar daistatistiksel olarak anlamlıydı. Sonuç olarak psoriasis'in alopesi yapabileceği, en azından kılfoliküllerini etkilediğinin rahatlıkla söylenebileceği görüşüne varıldı. Ancak bu etkilenme nin, özgül bir alopesi modeline yol açtı ğına dair bir hükme varmak mümkün olmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Even though it has been said that psoriasis may cause hair loss, this is not a subject of common belief. We have investigated that the presence of.psoriatic alopecia via clinical observa tion and the trichogram method on a total of 40 patients with scalp psoria sis: 20 women, 20 men. We have com pared our results with the control group consisting of 20 women and 20 men: a total of 40 people. When the patients with androge- netic alopecia were excluded, alopecia has been observed in 8 patients with scalp psoriasis and in 2 normal con trols. The difference has been found to be statistically significant. The rela tionship between the areas with alopecia and the areas with lesions on the 4 patients with psoriasis and alopecia; and the fact that in 6 of them,. the alopecia started after the psoriasis had appeared, supports the idea that pso riasis may cause alopecia. One of them had a scarring alopecia. According to our trichogram re sults in the patients with scalp psoria sis, both at involved areas and at uninvolved areas, compared with the control group, there has been a noti- cable decrease of anagen ratio and there have been noticable increases of distrofic and broken hair ratios..These differences have been found to be sta tistically highly significant. Compared with the uninvolved areas, involved areas had a low anagen and high distrofic and broken hair ratios. These differ ences were also statistically signifi cant. As a result, it has been concluded as such it can be said that psoriasis may cause alopecia, at least it effects the hair follicles. But, it couldn't be possible to come to a decision whether this effection causes a spesific pattern of alopecia or not.