Alopesi areata, psoriasis ve atopik dermatitli çocuklarda depresyon varlığının araştırılması
- Tez No: 44551
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Psikosomatik dermatozlardan olan alopesi areata, psoriazis ve atopik dermatit ile depresyon varlığının ilişkisi, bu dermatozlara sahip 6-12 yaş grubu çocuklarda incelenmiş, aynı özelliklere sahip ancak herhangi bir der- matozu olmayan çocuklarla karşılaştırılmıştır. Depresif belirtilerin anlamlı ölçüde psikosomatik dermatozlara eşlik ettiği görülmüş, major depresyon göstergelerinden ziyade, muhtemel bir predepresif ya da latent faz, depresyonun maskelenmiş olduğu ya da distimik bozukluk lehine düşük skorlar elde edilmiştir. Yüksek anksiete düzeyleri de aynı paralellikte dermatozlara eşlik ediyordu. Psikosomatik dermaîozun türü, şiddeti ve kronisitesi depresif belirti varlığı açısından farklılık göstermedi. Depresif belirtilerin dermatoza sebep mi sonuç mu olduğu ise kesinlik kazanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between depression and alopecia areata, psoriasis and atopic dermatitis, which have their places among psychosomatic der matoses, was investigated on a group of 6-12 years-old children suffering from these dermatoses, and was compared with children of the same age and sex but not suffering from any kind of dermatological disease. Significant associations of depressive manifestations with psychoso matic dermatoses were found. Lower levels of scores were reached, point ing out a possible predepressive or latent phase, a masked depression or a distimic disorder rather than a major depressive episode. Higher levels of anxiety were also associated with dermatoses on the same significance. The type, severity and the duration of the dermatose did not differ for the existance of depressive manifestation. Whether depressive manifestations are the cause or the result of the dermatose has not gained certainity.