Representations of fallen women in Daniel Defoe's Moll Flanders and Namık Kemal's İntibah
Daniel Defoe'nun Moll Flanders ve Namık Kemal'in İntibah romanlarında günahkar kadın temsilleri
- Tez No: 740354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cinsiyet çalışmaları 1980' lerde ve 1990' larda ortaya çıkmış ve toplumsal cinsiyet akademide daha ayrıntılı olarak tartışılmaya başlanmıştır. Toplumsal cinsiyet çalışmaları, genel olarak kadınlara, cinsiyet kimliğine ve temsillere odaklanan disiplinler arası bir alandır. Ataerkil toplumlarda yaşayan ve haksız tutumlara maruz kalan kadınlar, kimliklerini, yaşam amaçlarını, yaşamdan beklentilerini ve toplumdaki konumlarını düşünmeye başlamışlardır. Bir kadının ahlaklı ve ahlaksız olup olmadığına toplum karar verir. Bu tez, edebi ve mitolojik örnekler vererek günahkâr kadın temsillerini, özelliklerini ve edebi, dini ve tarihi arka planlarını incelemektedir. Mahpeyker, Namık Kemal' in 1876'da yazdığı İntibah romanında günahkâr bir kadın karakterdir ve toplum tarafından günahkâr kadına nasıl bakıldığını gösteren Türk romanının ilk örneklerinden biridir. Günahkâr kadınların bakış açısını anlamak için Daniel Defoe' nun 1722' de yazdığı Moll Flanders romanındaki günahkâr kadın karakter Moll incelenmiştir. Bu tez, bir kadının erkek odaklı toplumlar tarafından edebi eserlerde nasıl ve neden günahkâr veya ölümcül kadın olarak adlandırıldığını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender studies emerged in the 1980s and 1990s and gender began to be discussed in greater detail in academia. Gender studies is an interdisciplinary field focusing on women, gender identity, and representations in general. Women who live in patriarchal societies and are exposed to unfair attitudes have begun to think about their identity, purposes in their life, expectations from life, and their status in community. Society determines whether a woman is moral and immoral. This thesis examines fallen women representations, their features and their literary, religious, and historical backgrounds by providing literary and mythological examples. Mahpeyker is a fallen woman character in the novel İntibah which Namık Kemal wrote in 1876 and is one of the first example of Turkish novel that shows how fallen women are viewed by the society. To understand fallen women's point of view, Moll, a fallen woman character in the novel Moll Flanders, which Daniel Defoe wrote in 1722, was examined. This thesis explores how and why a woman is called a fallen or femme fatale by male-oriented societies in literary works.