Spinoza'da Tanrı ve insan
The God and human for Spinoza
  1. Tez No: 332611
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİLAY KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma 17. yy'ın en sistemli filozoflarından biri olan Spinoza'nın Etika isimli eseri temel alınarak hazırlanmıştır. Geometrik düzene göre hazırlanmış ve beş bölüme ayrılmış olan bu eserin çıkış noktasını oluşturan Tanrı problemi, bu tezin de öncelikli konusu olmuştur.Tanrı Hakkında başlığını taşıyan birinci bölümde, Spinoza sisteminin öncelikli kavramları olan töz, sıfat ve tavır kavramları ele alınmıştır. Yine aynı bölümün devamında çıkış noktası olan bu Tanrı ya da Doğa'nın nasıl bir tabiatı olduğu sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır.İnsan Hakkında başlığını taşıyan ikinci bölümde ise yine Spinoza'nın Etika adlı eserini takiben Tanrı'nın tabiatından zorunlulukla meydana gelen varlıklardan biri olan insan ve bu insanın nasıl bir tabiata sahip olduğu konuları üzerinde durulmuştur. Spinoza sisteminin bütünlüklü yapısını bozmamak adına onun devlet hakkındaki görüşlerine de bu bölüm içerisinde kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared by selecting the book called Ethica, which belongs to one of the most methodical philosophers of 17th century, as a baseline. The God question is the starting point and primary subject of the book which was prepared geometrically and divided into five parts.Spinoza?s primary subjects, the concepts of substance, attribute and mode, were discussed in the first part named ?On the God?. And on the same part later on the question of what kind of the God and Nature have, which is the starting point, has been tried to be answered.At the second part called ?On the Human? following Spinoza?s Ethica once again, the subjects of the human who is one of the creatures created by necessity from God?s Nature and what kind of character this human has were reviewed. For not to disturb of the entire structure of Spinoza?s methodology, his ideas about the state were also referred in this part.