La liberté de Dieu et la liberté humaine chez Spinoza
Spinoza'da Tanrı'nın özgürlüğü ve insanın özgürlüğü
- Tez No: 795160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYDE GAYE ÇANKAYA EKSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Spinoza Etika'nın dördüncü bölümünün son yedi önermesinde insanın hakiki özgürlüğünü incelerken özgür insandan bahsedecektir. Özgür insan fiili olarak varolan insanın etkin eylemlerinin erişebileceği en üstün kudreti ifade etmektedir. Buna göre özgür insan sadece aklın buyruğunda yaşar ve eylemlerinin ancak etkin nedenidir. Özgür insanın bu karakteri onun ne ölçüde özgür olduğuna ilişkin fikir ayrılıklarına sebebiyet vermiştir. Hatta kimi yorumcular tarafından mutlak özgürlüğe işaret ettiği gerekçesiyle çelişkili bulunmuştur. Amacımız, özgür insanın tanrının özgürlüğü ile ilişkisini hem özgür insan önermeleriyle hem de metafizik, epistemolojik ve etik öğretiyle uyumlu bir şekilde okumak ve özgür insanın Tanrı'nın sonlu modifikasyonu yani tekillik biçimi olarak ancak bir ölçüde özgür olabileceğini göstermektir. Bununla birlikte özgür insan kavramının kendisi iki ayrı metafizik gerçekliğe işaret etmektedir: Tanrı ve İnsan. Varlıkla ilişkisini bir ölçü üzerinden kurmaya belirlenmiş bir insanın özgür olarak adlandırılmasının meşruluğunu sorgularken özgür insanın insan doğası modeline işaret edip etmediğini tartışacağız.
Özet (Çeviri)
In the last seven propositions of the fourth chapter of Ethics, Spinoza will introduce the free man to examine the true freedom of man. The free man expresses the highest power accessible to the active actions of the existing human being. Accordingly, the free man lives only under the guidance of reason and is only the efficient cause of his actions. This character of the free man has led to dissidence about the extent to which he is free. Indeed, some commentators have even found it contradictory on the grounds that it implies absolute freedom. The purpose of the thesis is to to interpret the relation of the free man to the freedom of God in a way that is compatible with both the propositions of the free man and the metaphysical, epistemological, and ethical doctrine of Spinoza and to demonstrate that the free man, as a finite modification of God, can only attain partial freedom. Furthermore, the concept of the free man itself indicates two distinct metaphysical realities: God and man. Therefore, while questioning the legitimacy of naming a human being as free who is determined to establish his relation to existence based on a measure, we will discuss whether the free man refers to an ideal model of human nature.