Tekstil sektöründe çalışanların belgelendirilmesi için kullanılacak soru formunun bilimsel çalışması
Scientific study of the questionnaire for the certificate of employees in textile sector
  1. Tez No: 332628
  2. Yazar: CANSU CANVEREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAYHAN ÜGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mesleki sınıflama ve belgelendirme Türkiye için uzun zamandır ihtiyaç duyulan, ancak yeni bir kavramdır. Türkiye İş Kurumu'nun ardından, son dönemlerde Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun önderliğinde bu konuda birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalardan biri, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun yetkilendirdiği kurum ve kuruluşların Ulusal Yeterlilikleri hazırlamasıdır. Ulusal Yeterliliklerin onaylanmasından sonra aynı kurum ve kuruluşlar, yeterliliklerde tarif edilen ölçme değerlendirme sistemini kurmaktadırlar. Araştırmanın amacı, Türkiye?de çalışma yaşamının kalitesini ve verimliliğini belirleyen, toplumsal refahın önemli dinamiklerinden biri olan mesleki yeterliliklerin, ölçme değerlendirme araçlarından biri olan bilgi sınavlarında kullanılan soru formlarının kullanılabilirliği konusunda değerlendirme çalışması yapmaktır. Tekstil sektörünün İplik meslek dalı için üretilen, mesleki bilgileri ölçen soru formları ile toplanan verilere öncelikle madde analizi uygulanmıştır. Sonrasında eğitim ve deneyim ile soru formları puanları arasındaki ilişki, bağımsız örneklem t testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, soru formlarında yer alan bazı maddelerin çıkarılması gerektiğini, soru formları puanları ile deneyim arasında anlamlı bir ilişki olmadığını, buna karşın eğitim ile soru formları puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Anahtar Sözcükler Mesleki Yeterlilik Kurumu, MYK, ulusal meslek standardı, ulusal yeterlilik, mesleki sınıflama, Tekstil, iplik meslek dalı, iş analizi, eleman seçimi
Özet (Çeviri)
Although it has been necessary for a long time, professional classifying and certification is a new term in Turkey. Many researches and studies are being held firstly by Türkiye İş Kurumu (Turkey Job Association) and afterwards by Mesleki Yeterlilik Kurumu (Vocational Qualifications Authority). One of those studies is the national competencies constituted by the institutes which are authorized by Professional Competence Corporation. After the approval of National Competencies, same institutes have been establishing the measurement system which is defined and illustrated in competence reports. The aim of the research is to create an evaluation study on the validity and reliability of questionnaires used in national exams which are one of the measurement tools of professional competencies which determine the working quality and productivity of life and also are one of the key dynamics of national prosperity. Firstly item analyse has been implemented for the data's collected by questionnaires which are established by thread branch of textile to measure professional knowledge. Afterwards, the correlations between education-experience and questionnaires have been evaluated by independent-samples t tests. The results point out that some items in questionnaires should be excluded, that there is no meaningful correlation between questionnaire points and experience but contrarily there is a meaningful correlation between questionnaire points and education. Key Words Vocational Qualifications Authority, national vocational standards, national qualification, Vocational classification, Textile, spinning profession branch, job analysis, personnel selection