Kalp krizi geçirmiş bireylerde travma sonrası gelişim ile öz duyarlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between posttraumatic growth and self-compassion in people who had a heart attack
  1. Tez No: 332627
  2. Yazar: TUĞBA KAMU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYSAL AŞKUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada yaşları 35 ile 85 arasında değişen toplam 60 kalp krizi geçirmiş bireyde travma sonrası gelişim ile öz duyarlık boyutları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini yaşamlarında en az 1 kez kalp krizi geçirmiş, 35-85 yaşları arasında 18?i kadın, 42?si erkek toplam 60 yetişkin birey oluşturmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında katılımcıları tanıma amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan ?Kişisel Bilgi Formu? yanında ?Travma Sonrası Gelişim Ölçeği? ve ?Öz Duyarlık Ölçeği? kullanılmıştır. Bu ölçekler gönüllülük esas alınarak uygulanmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen araştırma sorularını test etmek için toplanan veriler SPSS 17.0 paketi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to find the relations between the posttraumatic growth and self-compassion in 60 people whose age?s differs from 35 to 85 and who had a heart attack before. The sample of this research is 60 adult people (18 female and 42 male) aged between 35-85 years old who had at least one heart attack before. To get to know the participants, in the data collection process, addition to the `Personal Information Form? which is prepared by the researcher, `Posttraumatic Growth Scale? and `Self-compassion Scale? were used. These scales were applied on the voluntary basis. The collected data to test research questions which are idendified within the scope of research analized with SPSS 17.0 package.