Konaklama işletmelerinde dış kaynak kullanımı olarak özel güvenlik; Kuşadası bölgesindeki oteller üzerine bir araştırma
Private security in accomodation management as an outsourch; an investigation on hotels in Kuşadası area
  1. Tez No: 332660
  2. Yazar: HAMZA ATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞENKAYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İşletmelerin uzman olmadıkları kimi faaliyetlerini uzman şirketlere bir sözleşme dahilinde yaptırması olarak tanımlanan dış kaynak kullanımı, özellikle son 20 yılda artış göstermiştir. Günümüzde hemen hemen her sektörde başvurulan dış kaynak kullanımı hizmet odaklı turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin tamamlayıcı faaliyetlerinde başvurulmaktadır. Güvenlik hizmeti de otellerin tamamlayıcı bir faaliyeti olarak düşünüldüğünde otel işletmelerinde dış kaynak kullanımına gidilebilecek hizmetlerdendir. Araştırmamızda konaklama işletmelerinin güvenlik konusunda dış kaynak kullanıp kullanmadıklarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda ilk başta özel güvenlik, ülkemizde özel güvenliğin usul ve esaslarını belirleyen 5188 sayılı yasa ve dış kaynak kullanımının tanımlamaları yapılmış daha sonra konaklama işletmelerinde özel güvenliğin dış kaynak olarak kullanılması uygulamalarına yoğunlaşılmıştır. Verilerin elde edilmesi aşamasında anket yöntemine başvurulmuş ve Kuşadası bölgesindeki otel yöneticilerine ulaşılmıştır. Elde edilen veriler dikkate alındığında Kuşadası bölgesindeki otellerde dış kaynak kullanımı olarak özel güvenlik uygulamalarının pek yaygın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Outsourcing, which is contracting out of an internal business process to a third-party organization, has increased in last 20 years. Outsourcing is used in labor-intensive tourism sector during the supplementary operations as it is used in almost every sector nowadays. As security service can be considered as a supplementary activity for hotels it is one of the services in which hotels may apply outsourcing. In our research we aim to determine if the hospitality establishments are using outsourcing for security operations or not. In this sense, firstly, private security concept, the law no 5188 which determines the procedures and basics of private security and outsourcing concept are defined. Then, research focused on usage of outsourcing implementations for private security operations in hospitality establishments. In stage of gathering data, a questionnaire method is applied to hotel managers in Kuşadası. After looking at the data gathered in our research, we determined that outsourcing for private security implementations are not very common in hotels in Kuşadası region.