Yerel yönetimlerin proje bazlı uluslararası fonlara erişimi: Türkiye'deki büyükşehir belediyeleri üzerine bir inceleme
Local authorities access to the project-based funds: A case study on metropolitan municipalities in Turkey
  1. Tez No: 332664
  2. Yazar: ONUR DURUKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küreselleşme süreci; kamu yönetimi alanında da çok sayıda değişimi ve dönüşümü beraberinde getirmektedir. Toplumların tüm dünya ile entegre olma süreci, geleneksel devlet yapılarında reformu gerekli kılmaktadır. Türkiye?deki üniter devlet yapısının temelini merkezi yönetim oluşturmaktadır. Merkezi yönetimin yanı sıra yerel hizmetlerin sunumunu gerçekleştirmek adına yerel yönetimler de varlığını hissedilir şekilde göstermektedir. Dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye?deki merkezi yönetimde, kendi üzerindeki yetkileri birer birer yerel yönetimlere aktarma yoluna gitmektedir. Bu noktada yerel yönetimlerin sundukları hizmetlerde çeşitlilik artmakta, hizmetlerin çeşitliliğinin artması da finansman sorununu ortaya çıkarmaktadır. Tezde küreselleşme ile birlikte yerel yönetimlerin ilişkide oldukları yeni kavramlar incelenmekte olup, yerel yönetimler odaklı çalışma gerçekleştiren uluslararası kurum ve kuruluşların faaliyetleri ve Türkiye?de yerel yönetimlere verdikleri destekler açıklanmaya çalışılmıştır. Tezde; öncelikle kavramsal çerçevede küreselleşme ve küreselleşmenin yerel yönetimlere etkisi incelenmiştir. Daha sonra ise yerel yönetimlere fon sağlayan uluslararası kurum ve kuruluşlar ve yerel yönetimlerin faydalanabildikleri finansal kaynaklar açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Türkiye?deki en etkili yerel yönetim kuruluşları olan büyükşehir belediyelerinin proje odaklı finansal kaynaklarla olan ilişkisi anket yöntemiyle analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the globalization process, numerous changes and transformation have been introduced in the area of public administration. The integration process of societies with rest of the world requires a series of reforms in conventional state structures. The foundation of the unitary state existing in Turkey is constituted by the central administration. Beside the central administration, presence of local authorities can be mentioned in terms of provision of local services as well. As parallel to the global developments, the central government in Turkey has handed over its privileges to the local authorities one by one. At this point, diversity in the services offered by the local authorities has increased which was resulted in financial problems. As the new concepts which local authorities are in relationship recently were investigated; and activities of the international organizations which operate by focusing on local authorities and their supports for local authorities in Turkey were tried to be explained in this present study. Firstly, globalization and its effect on local authorities within the conceptual framework were examined in this study. Then, international organizations which provide funds to local authorities and financial resources from which local authorities can take advantage of were explained. Finally, relationship of the metropolitan municipalities in Turkey, which constitute the most effective local authorities, with project-based financial resources was analyzed by means of inquiry.