Ekonomik kriz dönemlerinde uygulanan vergi politikaları
Applied tax policy in times of economic crisis
- Tez No: 332665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geçmişten günümüze ülkelerin uyguladığı ekonomi politikaları incelendiğinde öncelikli amaçların ele alındığı görülmektedir. Bu temel amaçların; ekonomik büyümenin ve kalkınmanın sağlanması, fiyat istikrarı ve tam istihdamın sağlanması, gelir dağılımında adaletin sağlanması ve en önemlisi bu amaçların gerçekleşmesiyle birlikte toplum refahının maksimum düzeye çıkarılması şeklinde olduğu ifade edilmelidir. Fakat uygulanan politikalar her zaman istenildiği gibi sonuçlar vermemektedir. Gerek ülkelerin kendi yapısal sorunlarından kaynaklanan gerekse dış baskılar (küreselleşme, sermaye akımları vb.) sonucu ortaya çıkan ekonomik krizler, politikaların etkin bir şekilde uygulanmasını engellemekte ve ekonomik dengeleri bozmaktadır. Gerçekleşen veya gerçekleşmesi muhtemel ekonomik dengesizliğin ortadan kaldırılmasında, ekonomik ve sosyal hayatın her alanında etkili olduğu bilinen vergi uygulamaları önemli bir araçtır. Vergiler, bir ülkedeki yatırımlar, tasarruflar ve arz-talep dengesi üzerinde önemli etkiler bırakabilmektedir. Bu etkiler sebebiyle, vergi politikaları gelir dağılımında adaletin sağlanması, kaynakların etkin kullanımı ve fiyat istikrarının sağlanması gibi konuların çözümünde tercih edilmektedir. Ekonomi üzerinde ortaya çıkardığı etkiler dikkate alındığında, ekonomik kriz dönemlerinde de krizin etkilerini azaltmak ve piyasalara yeniden işlerlik kazandırmak için ülkelerin vergi politikalarına başvurması kaçınılmaz bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Past and present economic policies implemented by the countries examined, the primary objectives are discussed. This is a basic objectives of economic growth and development, to ensure price stability and full employment, equality in income distribution to ensure the realization of these goals, and most importantly the welfare of the community must be expressed in the form of removal of the maximum level. However, as the results of the policies implemented do not always required. Both countries due to their structural problems and external pressures (globalization, capital flows etc.). Resulting from the economic crisis, the effective implementation of policies to prevent and disrupt economic stability. Actual or possible elimination of economic imbalance, economic and social life is an important tool in the field of tax practices known to be effective. Taxes in a country investments, savings and cause more significant effects on the supply-demand balance. These effects are due to the establishment of justice in the distribution of the income tax policies, resolving issues such as effective use of resources and ensuring price stability is preferred. Considering the effects on the economy posed by the economic crisis periods to minimize the effects of the crisis countries' tax policies to give effect to re-apply to the markets is inevitable.