Gediz havzasının Son Tunç Çağı tarihi coğrafyası
The historical geography of Gediz basin in the Late Bronze Age
  1. Tez No: 332668
  2. Yazar: MİRAY MİMAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Archeology, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bir bölgenin coğrafi özellikleri bölge halkını sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda oldukça etkilemektedir. Günümüzde Arkeoloji bilimi içerisinde tartışmasız önemli bir konuma gelen tarihi coğrafya çalışmaları sunduğu verilerle bu çalışmaları daha önemli kılmaktadır. Gediz Havzası?nın Son Tunç Çağı Tarihi Coğrafyası?nın ele alındığı bu çalışmada günümüzde Gediz Havzası adıyla anılan arazinin çevresindeki toprakların Son Tunç Çağı?ndaki tarihi coğrafyasının saptanması amaçlanmıştır. Son yıllarda Gediz Havzası?nda gerçekleştirilen coğrafya, Arkeolojik kazı ve yüzey araştırması verileri bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Değerlendirilen bu çalışmalar neticesinde Gediz Havzası?nın Son Tunç Çağı tarihi coğrafya açısından önemi ve bizlere sunduğu yeni veriler önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The geographical conditions effect population of a certain region socially, politically and economically. The studies on historical geography become even more important by the data that they provide in the science of archaeology. The aim of this study is to define the historical geography of the Gediz Basin in the Late Bronze Age. The outcomes of geographical researches and archaeological excavations as well as surveys in the region have been evaluated. As the result of the studies evaluated, the Gediz Basin is of importance in the Late Bronze Age from the historical geography point of view and also the data provided.