Otel işletmelerinde çalışanların örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of organizational cynicism perceptions of hotel employees to job quit intention
- Tez No: 332667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada örgütsel sinizmin işten ayrılma niyeti ile ilişkisi incelenmektedir. Bu kapsamda otel işletmelerinde çalışanların örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyetine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Tez üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel sinizmin dayandığı sosyal değişim teorisi ile örgütsel sinizm kavramları tanımlanmıştır. İkinci bölümde işten ayrılma niyeti ve işgören devri açıklamış ve nedenleri ile sonuçlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın amacına yönelik araştırma bulgularına yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgular literatür ile kıyaslanarak değerlendirilmiş ve olası benzerlik ve farklılıklar literatür kapsamında ele alınmıştır.Araştırmada Kuşadası'nda turizm sektöründe faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların örgütsel sinizm düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri ile birlikte, aralarında bir ilişkinin olup olmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Veri toplamak için anket tekniği kullanılmış, verilerin değerlendirilmesinde ise One-Way ANOVA, t-testi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.Çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasında negatif ilişki olduğu, buna göre örgütsel sinik tutumlara sahip çalışanların işten ayrılma niyetinde bulundukları belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenlerin gerek işten ayrılma niyetinde gerekse örgütsel sinizm ve boyutlarında etkili olduğu saptanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLERÖrgütsel sinizm, işten ayrılma niyeti, otel işletmeleri.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship among organizational cynicism and job quit intention is examined. In this context, expressing the effects of organizational cynicism towards job quit intention is aimed.The dissertation has three sections. In the first section, social exchange theory, that is the base theory of organizational cynicism, and organizational cynicism concepts are introduced. In the second section, job quit intention, employee turnover, its antecedents, and consequences are explained. In the third section, the results of the study are given. Discussion section contains the evaluation of the results according to the literature and the reasons of the possible similarity and differences with the literature are discussed.In the study, the level of organizational cynicism and job quit intention of the employees that are working in four and five star hotels located in Kuşadası region are studied. Besides, the correlation among the variables is examined. Quiestionnaire technique is used in order to obtain data and, for analysing the data, One-Way ANOVA, t-tests and, regression analyses are applied.According to the analyses, organizational cynicism has a negative relation with the job quit intention. İn other words, employees whı have organizational cynicism have the intention to quit. Besides, demographic variables have effect on both organizational cynicism and its dimensions and job quit intention.KEYWORDSOrganizational cynicism, job quit intention, hotels.