Finansal kararlarda vergi etkisi: Türkiye uygulaması
Tax effect in financial decisions: Turkey application
  1. Tez No: 332677
  2. Yazar: YASEMİN COŞKUN KADERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
?Finansal Kararlarda Vergi Etkisi: Türkiye Uygulaması? başlıklı bu tez konusu, uygulama açısından çok zengin bir konudur. Bu sebeple, çalışmada vergi teşvik yasasındaki gibi bölgelere ayrılan Türkiye genelinde faaliyet gösteren şirketlerin, finansal karar alırken vergi yükünü göz önünde bulundurup bulundurmadıkları araştırılmıştır. ?Finansal Kararlarda Vergi Etkisi: Türkiye Uygulaması? isimli bu çalışmanın amacı, finansal kararlar alınırken verginin etkisini ölçmek ve Türkiye genelinde uygulama ile öngörmektir. Araştırma kapsamında finansal karar, bu finansal karar çeşitleri, vergi, finansal kararları etkileyen vergi türleri, verginin finansal kararlara etkisi incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmı yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu amaçla, kütüphanelerden ve veri tabanlarından literatür taraması yapılmış ilgili kitap ve makaleler sağlanmıştır. Uygulama kısmında ise, Borsa İstanbul?un resmi sitesinden konuya ilişkin şirketlerin malî verilerine ulaşılarak analize uygun hale getirildikten sonra analiz yapılmıştır. Analiz edilen bu şirketler vergi teşvik yasasındaki bölgelere göre, Borsa İstanbul?un şehir endeksi mevzuatı göz önünde bulundurularak sınıflandırılıp yatırımın getirisi üzerindeki vergi etkisi Türkiye genelinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, finansal kararlar hakkında bilgi verilmiş, finansal karar türleri incelenmiş ve yatırım proje değerlendirme yöntemleri anlatılmıştır. İkinci bölümde, vergi kavramı ve finansal kararları etkileyen vergi türleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, 2000 yılından bu yana Borsa İstanbul'a kayıtlı şirketler arasından sermayesi negatif olanlar ve finansal kuruluşlar çıkartılarak mali verileri resmî siteden elde edilip analiz edilmiş ve bulguları anlatılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Türk Vergi Teşvik yasasındaki bölgelere ayrılan Türkiye genelindeki I.Bölgede yeralan şirketlerin vergi yükünün diğer iki bölgeye göre daha fazla ortaya çıkmıştır. Bu anlamda, finansal kararlar alınırken verginin etkisi vardır. Ancak, diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study titled ?Tax Effect in Financial Decisions: Turkey Application? is very rich subject in terms of application. For this reason, it was investigated that companies in Turkey, which sectionalized by tax incentives, take tax burden into consideration or not when they take financial decisions. The aim of this research, called Tax Effect in Financial Decisions: Turkey Application is to evaluate impact of taxes while taking financial decisions and to predict an application in general of Turkey. Within the scope of the research, an answer is sought for the questions like what is the financial decision; what are the kinds of financial decisions; what is tax, what are the kinds of taxes that is effected financial decisions; relationship between financial decision and taxes. The theoritical part of the research is prepared by using local and foreign references. Regarding to the study topic, necessary books and the articles have been utilized by making investigations in literature and review from library and data base. At the application part, financial data of the concerned firms has been analyzed (after the financial data has been obtained from Borsa İstanbul) by Excel. These firms which have been analyzed, have been classified according to regions in Tax Incentive Law by considering city index legislation of Borsa İstanbul, and the tax effect on profit of investments have been evaluated. The research consisted of three parts, excluding the introduction and conclusion parts. At the first part, some information has been given about financial decisions, and types of financial decision has been investigated and methods of the investment project evaluation, At the second part, taxes have been covered in general terms, and kinds of taxes effecting finacial decision have been investigated in detail. At the third and the last part of the study, financial data of the companies obtained from official site has been analyzed excluding ones having negative capital. According to the concerned data, loads of taxation on the firms included in the first region all over Turkey divided in regions under the act of taxation incentive was found to exceed those on the firms in the other three regions. In this sense, there is an effect of taxation when making financial decisions, though some other factors are also to be taken into account.