The creation of the palatable citizen project during the Early Republican term: Last typology
Erken Cumhuriyet Döneminde makbul vatandaş yaratma projesi: Last tipolojisi
  1. Tez No: 332678
  2. Yazar: HAKAN ÇETİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı resmi Türk ulusal kimliğinin doğuşu ve evrilme sürecini ve Kemalist ulusçu anlayışa göre LAST (Laikçi, Atatürkçü, Sünni, Türk) tipolojisi ile tanımlanan makbul Türk vatandaş olgusunun ve Türklüğün inşasını analiz etmektir. Çalışmada ulusal kimliğin unsurları 1923 Cumhuriyetin ilanıyla başlayan dönemden ele alınarak 1938'e kadar olan süreç içinde ele alınmıştır. Bu çalışmada Türk ulusal kimliğin bileşenleri etnik/sivil bağlamında araştırılmıştır. Türk ulusçuluğunun vatandaşlığa bağlı ulusçuluk anlayışı ile organik ulusçuluk anlayışı arasındaki konumu tartışılmıştır. Bu açıdan konuya ilişkin genel bir bilgi vermek amacıyla önce ulus, ulusçuluk, etnisite kavramlarına ilişkin olarak literatürdeki hakim görüşler ortaya konulmuş, daha sonar farklı ulusçuluk tipolojilerine yer verilmiş ve Kemalist milliyetçiliğin bu ulusçuluk tipolojierindeki yeri tartışılmıştır. Sonrasında Osmanlı toplumuna ulusçuluğun girişi, geç Osmanlı dönemimde ulusçuluk ve nihayetinde de Cumhuriyet döneminde Kemalist ulusçu anlayışa göre ulus ve Türk vatandaşı inşa süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis attempts to analyze the emergence and development of the official Turkish national identity and Kemalist variety of Turkish nationalism, through examining the definitions of ?Turkishness? and palatable citizen type. The main goal of this thesis is to explain the origins and use of the image of Turkishness called LAST: Laicist (Laik), Atatürkist (Atatürkçü), Sunni and Turk. To construct this, Kemalist Republican nationalist elite referred to a mythical past. This study restricts itself to the components of the national identity from the announcement of the Republic in 1923 to 1938. In those years, the national identity was manifested in two dimensions: judicial-political and practical. The national identity raises ethnic and civic issues. Modern Turkish nationalism, came in the Republic depend not citizenship but on deeper currents of ethnic nationalism. With the aim demonstrating this transition, we first of all, consider prevailing views in the literature related to the concepts of nation, nationalism, ethnicity and the position of Kemalist nationalism on nationalism theroies. Then we, observe of the entering of nationalism into Ottoman society, in the late Empire, finally, we note how during the Republican term, in accordance with Kemalist nationalism, an ideal of the Turkish citizen was formulated.