Ketamin, Midazolam ve Ketorolak'ın spinal kullanımlarının nörotoksik etkileri
- Tez No: 70935
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
49 ÖZET Günümüzde spinal ilaç kullanımı kanserli hastalarda, spastisitelı nörolojik hastalarda, Alzheimer demansında hızla gelişmektedir. Bu uygulamanın faydaları yanında zararlarını da göz önüne almak gerekmektedir. Bu amaçla klinikte en yaygın olarak opioidler kullanılmaktadır. Ancak bu ajanların solunum depresyonu ve ilaç alışkanlığı gibi yan etkileri vardır. Bu nedenle çeşitli çalışmalarla nonsteroid antienflamatuar ilaçlar, benzodiazepinler, fensiklidinler, a2 agonistler veya antikolinesterazlar gibi ilaçların intratekal kullanımları incelenmiştir. Ancak bu ilaçların insanlarda güvenle kullanılabilmeleri için öncelikle hayvanlarda yapılan nörotoksisite çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle biz, randomize çift kör bir çalışma planlayarak ketamin, midazolam ve ketorolakın spinal kordda ve kan-beyin bariyerinde oluşturdukları değişiklikleri ışık ve florasan mikroskobu ile incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Yeni Zelanda türü 50 tavşan üzerinde yapıldı. Denekler randomize olarak 10 arlık 5 gruba ayrıldı. Grup S'e (kontrol grubu) 0.3 mi % 0.09 NaCI, Grup L'e (kontrol grubu) 0.3 mi % 1 lidokain, Grup K'e 0.3 mi % 1 ketamin, Grup M'a 0.3 mi % 0.1 midazolam, Grup C'a 0.3 mi % 0.1 ketorolak intratekal yolla verildi. Vasküler kanülasyondan sonra, Evans Mavisi enjeksiyonundan sonra, spinal enjeksiyondan 3 dk sonra ve spinal enjeksiyondan 60 dk sonra olmak üzere 4 farklı zamanda solunum hızı, nabız, hemodinamik değişiklikler ve arterial kan gazı değişiklikleri kaydedildi. Bir haftanın sonunda denekler intrakardiak paraformaldehid enjeksiyonu ile sakrifiye edilip, servikal, torakal ve lumbal segmentlerden alınan kesitlerde histopatolojik ve kan - beyin bariyer lezyon değişiklikleri araştırıldı. Sonuç olarak; midazolamın nörotoksik olduğu ve insanlarda intratekal kulanımından kaçınılması gerektiği, ketaminin doz ve koruyucu faktörlerine bağlı olarak nörotoksik olduğu, ketorolakın yoğunluğuna bağlı olarak verildiği bölgeye yakın bölgelerde nörotoksik olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY On these days, spinal drug using has been improving fast in the patients with cancer pain, neurologic patients with spasticity and Alzheimer Dementia. This application has both advantages and disadvantages. For this aim opioids are being used in clinics most efficiantly. But these agents have side effects such as respiratuar depression and drug addiction. For this, with various studies like nonsteroid antiinflammatory drugs, benzodiazepines, phenylcyclidines, a2 agonists or anticholinesterases drugs intrathecal usage were investigated. But, in the first step neurotoxicity experimentation animals are needed in order to be used on men confidently. For that reason, planning randomized two blind study, we aim to examine the differences which ketamine, midazolam and ketorolac make in the spinal cord and blood-brain barrier with the help of light and florascence microscopy. We tested this study on 50 rabbits. Rabbits were divided into 5 groups and each group had 10 rabbits. 0.3 ml % 0.9 NaCI to Group S (control group), 0.3 mi % 1 lidocaine to Group L (control group), 0.3 ml % 1 ketarnine to Group K, 0.3 ml % 0.1 midazolam to Group M and 0.3 ml % 0.1 ketorolac to Group C was intrathecal^ injected. Respiratory rate, cardiac rate, hemodynamic changes and arterial blood gas samples was noted four different limes; after vascular cannulation, after injection of Evans Blue, 3 minutes after spinal injection and 60 minutes after spinal injection. The rabbits were lived 1 week, after sacrificalion with intracardiac paraformaidehid injection we searched cervical, thoracal and lumbal histopathological and blood - brain barrier lesions of rabbits. As a result, we have decided that midazolam is neurotoxic; the intrathecal use of midazolam should be avoided in humans, ketamine is neurotoxic due to the factors of dosage and solvent, ketorolac is neurotoxic due to the density of the region.