Corporate diversification and firm value: Evidence from emerging markets
Kurumsal çeşitlendirme ve firma değeri: Yükselen piyasalardan bulgular
- Tez No: 332716
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, yükselen piyasalarda kurumsal çeşitlendirmenin firma değerine etkisini incelemektir. Bunun için üç ayrı analiz yapılmıştır. İlk olarak, Brezilya, Şili Endonezya, Malezya, Filipinler, Polonya, Güney Afrika, Tayland, ve Türkiye'nin içinde bulunduğu dokuz ülkenin 2005-2010 yıllarına ait verileri kullanılmış ve panel data regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çeşitlendirme primi bulgusuna ulaşılmıştır. İkinci olarak, Türkiye'de grupların çeşitlendirme-değer ilişkisindeki rolü incelenmiştir. Bu amaçla 189 Türk firmasının 2005-2010 yıllarına ait verileri kullanılmış ve çeşitlendirmenin sadece grup bünyesinde faaliyet göstermeyen firmalar için faydalı olduğu bulunmuştur. Grup şirketleri için firma bazında çeşitlendirmenin ek bir fayda sağlamadığı görülmektedir. Son olarak, çeşitlendirme-değer ilişkine başka bir açıdan yaklaşılmış ve Türk firmaları tarafından 2005-2011 yılları arasında gerçekleştirilen 100 şirket satın alma duyurusu olay çalışması metoduyla incelenmiştir. Sonuçlar satın alan şirketlerin olağandışı getirilerinin çeşitlendirici satın almalarda daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları iç sermaye pazarı hipotezi ve kurum tabanlı çeşitlendirme teorisi ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to investigate the impact of corporate diversification on firm value in emerging markets. To answer the research question, three analyses are conducted. First, using data from nine countries, namely, Brazil, Chile, Indonesia, Malaysia, Philippines, Poland, South Africa, Thailand, and Turkey for the years 2005-2010, we run a panel data regression. The results show that diversified firms in these countries trade at a premium. Second, in order to analyze the results for Turkish companies more closely, we investigate the moderating role of business group affiliation for the relationship between diversification and value. Using data from 189 Turkish firms for the period between 2005 and 2010, we find that firm level diversification is beneficial only for firms that do not belong to groups. For group members, firm level diversification does not provide an additional advantage. Finally, in order to analyze the diversification-value relationship from a different perspective, we conduct an event study consisting of 100 acquisition announcements made by Turkish companies between 2005 and 2011. The results show higher bidder returns for diversifying acquisitions compared to focused acquisitions. The results of this study are consistent with internal capital markets hypothesis and institution-based theory of diversification.