Firma çeşitlendirmesinin firma değeri, riski ve performansına etkileri: Türkiye uygulaması
The effects of corporate diversification on firm value, risk and performance: Turkey application
- Tez No: 330156
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Firma çeşitlendirmesi, toplam firma riskini azaltma ve firma performansını güçlendirme yoluyla firma değerine katkı sağlayan stratejik bir karardır. Firma çeşitlendirmesi teorileri, çeşitlendirmenin fayda ve maliyetlerini açıklamaktadır. Çeşitlendirmenin değere etkisi, çeşitlendirme iskontosu veya primi olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren firmalarda çeşitlendirmenin firma değerine, riskine ve performansına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Analiz verileri, İMKB'ye kayıtlı 203 tane çeşitlendirilmiş firma ile uzman firmalardan elde edilmiştir. Regresyon modelleri, Ocak 2005-Aralık 2010 dönemine ait panel veriler ve yatay kesit veriler kullanılarak analiz edilmiştir.Analiz sonuçlarına göre, çeşitlendirme yapan firmalarda ?çeşitlendirme primi? bulgusuna ulaşılmıştır. Çeşitlendirme endekslerinin anlamlı pozitif katsayısı, çeşitlendirilmiş firmaların bu özelliklerinden dolayı daha fazla değer kazandıklarını göstermiştir. Bunun yanında, çeşitlendirmenin toplam firma riskini azalttığı ve performans üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate diversification is a strategic decision which boosts firm value by reducing total firm risk and improving firm performance. Theories of corporate diversification imply that there are both benefits and costs of corporate diversification. The effect of corporate diversification on firm value is defined as the diversification discount or premium. This study aims to explore the impact of corporate diversification on firm value, risk and performance by examining the companies operated in Turkey. Data of analysis is obtained from diversified and specialized firms numbered 203 in ISE. Regression models are based on panel data and cross-sectional data set covering the period January 2005 to December 2010.Analysis results indicates that there is a diversification premium in Turkish diversified firms. The significantly positive coefficient estimates on the diversification indexs indicate that, all else being equal, multi segment firms gain more value as they become more diversified. Besides, it is found out that the diversification reduces levels of total firm risk and has a positive impact on firm performance.