Regulatory implications of 2007 financial crisis and the effect of financial regulation structures on the soundness of banking sector: A cross-country perspective
2007 finansal krizinin düzenlemelere ilişkin sonuçları ve finansal düzenleme yapılarının bankacılık sektörünün sağlamlığına etkisi: Ülkeler arası karşılaştırmalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 332717
  2. Yazar: NİHAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın konusu 2007 finansal krizinin piyasaların düzenlenmesine ilişkin sonuçları ve finansal düzenleme yapılarının bankacılık sektörünün sağlamlığına olan etkisidir.Uluslararası ve ulusal kuruluşlar tarafından yayınlanmış raporların niteliksel çözümlemesine dayanan sonuçlara göre 2007 finansal krizinin piyasaların düzenlenmesine ilişkin sonuçları yedi ana başlık altında özetlenmiştir.Çalışma ayrıca, finansal düzenleme yapılarının bankacılık sektörünün sağlamlığına etkisini incelemek amacıyla ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Avustralya orijinli 486 bankaya ait finansal veriler kullanılarak yapılmış niceliksel çözümlemeyi de içermektedir. Veriler 2002 ile 2009 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Yapılan ANOVA ve Lojistik Regresyon analizleri sonucunda finansal düzenleme yapılarının bankacılık sektörünün sağlamlığını etkilediği gözlemlenmiştir. Hükümetler, finansal düzenleme yapılarını oluştururken finansal sektörün sunduğu hizmetlerin çeşitliliğini ve ülkelere özgü faktörleri de göz önünde bulundurmalıdır.Çalışmanın iki temel katkısı bulunmaktadır. İlk olarak, çalışma 2007 finansal krizi sonrasında piyasaların düzenlenmesine yönelik olarak küresel düzeyde yapılmış tartışmaların bütüncül bir resmini sunmaktadır. İkinci olarak ise, çalışma, finansal düzenleme yapıları ile finansal sistemin dayanıklılığı arasındaki ilişkiye yönelik ampirik kanıt sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is related to the regulatory implications of 2007 Financial Crisis and the effect of financial regulation structures on the soundness of banking sector.Depending on qualitative analysis of reports published by international and national authorities, the study extracts seven broad regulatory issues that are highlighted by 2007 Financial Crisis.Moreover, the study includes an empirical analysis using financial data of 486 banks from 7 counties, namely the USA, the UK, Germany, France, Italy, the Netherlands, and Australia, to explore the effect of financial regulation structures on banking sector soundness. The data covers the period from 2002 to 2009. ANOVA and Logistic regression results suggest that regulation structures have an impact on the soundness of the banking sector. The governments should also consider the diversity of services provided by financial institutions and country-specific factors when designing regulatory structures.Main contribution of the study is twofold. Firstly, it presents a composite picture of regulatory issues discussed at global level after 2007 Financial Crisis. Secondly, it provides empirical evidence related to the relationship between financial regulation structures and the soundness of financial system.