The interplay between bottom-up and top-down processes underlying pre-reflective and reflective sense of agency: An integrative approach
İçsel ve dışsal süreçler arasındaki etkileşimin önceden-yansıtmalı ve yansıtmalı eylemlilik hissi üzerinde etkisi: Bütünleyici bir yaklaşım
  1. Tez No: 332719
  2. Yazar: ZEYNEP BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. STEPHEN VOSS, DR. HASAN BAHÇEKAPILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Eylemlilik hissi genel olarak insanın kendi eylemlerini ve bu eylemlerin sonuçlarını sahiplenmesi olarak tanımlanır. Belirgin bazı bozukluklar ve deneysel durumlar eylemlilik hissini normalde nasıl yaşadığımıza yönelik bir anlayış geliştirilmesini gerekli kılana kadar bu deneyimin altında yatan meknizma önemsenmemiştir. Bu mekanizmayı açıklamak üzere iki ana görüş sunulmuştur. Öngörüsel görüş içsel ve duyusal-motor ipuçlarının rolünün önemini vurgularken, çıkarımsal görüş dışsal ipuçlarının ve üst düzey çıkarımların katkısını öne sürmektedir. Bu çalışma, içsel ve dışsal ipuçları arasındaki dinamik ilişkiyi barındıran bütünleştirici yaklaşım ışığında bu iki görüşü bir araya getirmek üzere bir girişimdir. Buradan yola çıkarak, öne sürülen çoklu ipuçlarının rolünün hem önceden-yansıtmalı (yönelimsel bağlanım) ve yansıtmalı (öznel yargılar) üzerindeki etkisini araştırmak üzere iki çok-aşamalı deney yürüttük. İlk deneyde, bilinçsiz algılanan eşikaltı yönlendiricilerin (dışsal ipuçları) ve eylemin sonuçlarına yönelik öngörülerin (içsel ipuçları) arasındaki uyumluluk durumunun yönelimsel bağlanım üzerinde etkin olduğu gözlenmiştir. İkinci deneyde ise eylemlerin yaratabileceği sonuçların kaynağını belirsiz kıldık. Elde edilen sonuçlar, öngörüler ile bir eylemin sonuçları arasındaki uyumluluğun yanısıra bir eylem ile sonucunun oluşması arasında geçen sürenin öznel yargılar üzerinde önemli belirleyiciler olduğunu gösterdi. Araştırmalarımızın sonuçlarına dayanarak, önceden-yansıtmalı ve yansıtmalı formlarındaki eylemlilik hissinin altında yatan mekanizmanın karmaşık olduğu ve çoklu ipuçları üzerinde işlediği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Sense of agency is commonly defined as the sense that one is the author of one?s actions and their consequences. The underlying mechanisms have long been ignored until certain disorders and experimental cases proved it necessary to develop an understanding of how we normally experience agency. Two major accounts have been proposed to address this issue. The predictive account underlines the role of intrinsic and sensorimotor cues, whereas the inferential account posits the contribution of extrinsic cues and high level inferences. The present study is an attempt to combine the two views in the light of the integrative approach that accommodates a dynamic relationship between intrinsic and extrinsic cues. We therefore conducted two multi-phased experiments to examine the purported role of multiple cues in both pre-reflective (intentional binding) and reflective (subjective judgments) sense of agency. In Experiment 1, we found that the congruency between subliminal primes (extrinsic cues) and the predictions (intrinsic cues) influenced the intentional binding effect. In Experiment 2, we rendered the source of the action-outcomes ambiguous. The results showed that the consistency between predictions and actual outcomes of an action along with the time interval between actions and outcomes are important determinants of explicit judgments of agency. We conclude that the underlying mechanism of the sense of agency, in both pre-reflective and reflective forms, has a complex nature and operates upon multiple agency cues.