Online streaming: A survey of online sharing and piracy
Online streaming: Online paylaşım ve korsanlik araştırması
  1. Tez No: 332720
  2. Yazar: ŞEBNEM BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SELCAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İletişim teknolojileri hep insan hayatı ve toplum üzerindeki etkileriyle ilgili büyük tartışmalara yol açmıştır. Televizyonun icadının sebep olduğu heyecan ve korku söz konusu canlı ilginin örneklerindendir. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ve internetin dünyayı nasıl değiştirdiği ile ilgili benzer tartışmalar devam ederken dijitalizasyon, online paylaşım için geniş bir grup imkan sunmaktadır. Online etkileşim ve iletişim, içerik ve bilgi dağılımını arttırırken üretim ve tüketim süreçleri arasındaki sınırlar bulanıklaşmaktadır. Kültür endüstrisinin, kültürel ürünlerin çoğaltılması ve dağıtılması üzerindeki kontrolü zayıflamaktadır. Devam eden bu değişim, teorik ve metodolojik yeniden kavramlaştırma olasılıkları ile ilgili tartışmaları başlatmıştır. Online streaming sitesi WatchOnline.com'un vaka analizi ile bu tez ile, telif haklarıyla korunan içeriğin izinsiz tedavülünün, var olan ekonomik modele karşı tepkilerle ilgili ipuçları verebilecek olan mevcut mülk ve değişim algılarına etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. İlgili araştırma şu sonuçları vermiştir: 1-) Bu vakada online streaming kültür endüstrisinin içerik üretimine bağımlı olduğu için kültür endüstrisinin varlığına karşı çıkılmamaktadır ve daha ziyade sistemin tekelleşmiş yapısına tepki gösterilmektedir; 2-) Site hem ticarileşme hem de paylaşım unsurları içermektedir; ve de 3-) Paylaşım pratikleri sitenin etrafında dayanışma gösteren bir topluluk oluşmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication technologies have always sparked big debates about their possible effects on human life and the society. The excitement and the fear caused by the invention of television is one among many other such examples to this vivid interest. Today, similar discussions revolve around the widespread use of the internet and how the internet changed the world as we knew it while digitalization provides vast set of opportunities for online sharing. As online interactions and communications increased the dissemination of content and information, the borders between the processes of production and consumption became blurred. The control of culture industry over the copying and the dissemination of cultural products weakened. The on-going transformation instigated debates about the possibilities of theoretical and methodological re-conceptualization. Via the case study of the online streaming site WatchOnline.com, this thesis aims to survey, how the unauthorized circulation of the copyrighted content affect the existing perceptions of property and exchange, which, in turn, might give clues about the reactions to the present economic model. This research concludes that: 1-) Online streaming in this case does not oppose the existence of the culture industry for it is dependent on the culture industry?s production of the content and rather reacts to the monopolistic nature of the system; 2-) The site appears to incorporate both the elements of commercialization and sharing; and 3-) The practices of sharing contribute to the formation of community, which depicts solidarity, around the site