The interplay of prior information and motion cues in resolving visual ambiguity in agent perception
Aktör algılama sürecinde görsel belirsizliği çözmede ön bilgi ve hareket ipuçlarının etkileşimi
  1. Tez No: 829013
  2. Yazar: SENA ER ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aktör algısı, bir aktörün içsel durumlarını anlamak için eylemlerini yorumlamayı ve davranışlarımızı buna göre ayarlamayı içeren karmaşık bir bilişsel görev, insan bilişinin temel bir yönüdür. Önemine rağmen, hareket ve form bilgisi gibi aşağıdan-yukarıya faktörlerin, ön bilgi gibi üstten-aşağıya faktörlerle nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızda önemli bir boşluk var. Bu boşluğu gidermek için, insan beynindeki aktör algısının zamansal dinamikleri üzerindeki ön bilgi ve hareket bilgisinin etkileşimini araştıran iki elektroensefalogram (EEG) deneyi gerçekleştirdik. Çeşitli eylemlerde bulunan insan, android ve robot aktörleri kullandık. Seçilen aktörler, form bilgisinin tek başına aktör kimliklerindeki belirsizliği kolayca çözemeyeceği bir küme oluşturması için tasarlandı. İlk deneyde, katılımcılara deneyden önce aktör kimlikleri hakkında bilgi verildi (Ön Bilgi Deneyi), ikinci deneyde ise katılımcılar bilgilendirilmedi (Naif Deney). Hareket bilgisini kontrol etmek için uyaranları video ve resim formatlarında sunduk. Kafa derisi EEG'sini kaydettik ve olaya ilişkin potansiyel (ERP) analizi ve model tabanlı temsili benzerlik analizi (RSA) kullanarak insan beynindeki aktör temsilinin zaman içindeki seyrini ortaya çıkardık. Sonuçlarımız, aktörlerin görsel işlenmesiyle ilişkili EEG sinyallerinin hareket bilgisi ve ön bilginin varlığına bağlı olduğunu ortaya koydu. Özellikle, Naif Deneyde, aktör bilgisi hareketsiz koşulda hareketli koşulunda olduğundan daha uzun süre boyunca devam etti. Buna karşılık, aktör bilgisi Ön Bilgi Deneyinde hareketsiz ve hareketli koşullarda benzer süreler için mevcuttu. Bu bulgular, ön bilginin ve hareket bilgisinin aktör bilgisi işleme süresini etkileşimli bir şekilde modüle ettiğini öne sürmektedir. Sonuçlarımız, ön bilginin ve hareket ipuçlarının aktör bilgisinin işlenmesini şekillendirmedeki kritik rolünü vurgulamakta, aktörlerin ve eylemlerinin algılanmasını yönlendiren üstten aşağıya modülasyon ve alttan yukarıya ipuçları arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulamaktadır. Bu çalışma, aktör algısının zamansal dinamikleri ve bu karmaşık bilişsel görevde üstten aşağıya ve alttan yukarıya süreçlerin rolü hakkındaki anlayışımıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agent perception, a complex cognitive task that involves interpreting an agent's actions to infer their internal states and adjust our behavior accordingly, is a fundamental aspect of human cognition. Despite its importance, a significant gap persists in our understanding of how low-level factors, such as motion and form information, interact with top-down factors, such as prior information about the agents. To address this gap, we conducted two electroencephalogram (EEG) experiments investigating the interplay of prior knowledge and motion information on the temporal dynamics of agent perception in the human brain. We used human, android and robot agents engaged in various actions. The chosen agents were designed to form a set wherein form information alone could not easily resolve the ambiguity in agent identities. In the first experiment, participants were informed about agent identities before the experiment (Prior Experiment), while in the second experiment, participants remained uninformed (Naive Experiment). We controlled the availability of motion information by presenting stimuli in either video and image formats. We recorded scalp EEG and utilized event-related potential (ERP) analysis and model-based representational similarity analysis (RSA) to uncover the temporal course of agent representation in the human brain. Our results revealed that the processing of agents in EEG depends on the availability of motion information and prior information. Specifically, in the Naive Experiment, agent information was available longer during the still condition than in the moving condition. In contrast, agent information was present for similar durations in still and moving conditions of the Prior Experiment. These findings suggest that prior knowledge and motion information interactively modulate the duration of the processing of agent information. Our results underscore the critical role of prior knowledge and motion cues in shaping the processing of agent information, highlighting the complex interplay between top-down modulation and bottom-up cues in driving the perception of agents and their actions. This study contributes to our understanding of the temporal dynamics of agent perception and the role of top-down and bottom-up processes in this complex cognitive task.