An analysis of correctional education programs in Turkish prisons: Perceptions of correctional educators and inmates
Türk cezaevlerindeki eğitim programlarının bir analizi: Cezaevi eğitmenleri ve cezaevi sakinlerinin algıları
- Tez No: 332725
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir kadın ve bir erkek cezaevindeki eğitim programları hakkında cezaevi eğitmenleri ve cezaevi sakinlerinin algılarını keşfetmeyi ve bu algıları karşılaştırmayı hedeflemektedir.İki grup katılımcı, cezaevi eğitmenleri ve cezaevi sakinleri çalışmaya katılmıştır. Her bir cezaevinden beşer olmak üzere, toplamda on cezaevi eğitmeni ilk grup katılımcıları oluşturmuştur. Her bir cezaevinden on olmak üzere, toplamda yirmi cezaevi sakini ikinci grup katılımcıları oluşturmuştur.Veri toplanmasında, yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Her iki grubun görüşmeleri on dörder soru içermiş ve görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.Çalışmanın bulguları, cezaevi eğitmenlerinin cezaevi sakinleri kadar eğitim programları ortamında yer almaktan memnun olmadıklarını açığa çıkarmaktadır. Ayrıca, hem cezaevi eğitmenleri hem de cezaevi sakinlerinin, cezaevi sakinlerinin eğitimlerindeki başarısını kolaylaştıran ve zorlaştıran faktörler, cezaevi sakinlerinin tutuklulukları süresince mesleki becerilerle donatılmasının gerekliği, sadece cezaevi içinde değil, tahliye sonrasında da cezaevi eğitimlerinin cezaevi sakinlerine olumlu etkilerinin olacağına olan inanç, ıslah eğitimleriyle ilgili sorunlar ve bu sorunların çözüm yolları gibi konular üzerinde benzer bakış açılarına sahip oldukları da ortaya çıkarılmıştır.Bulgular ışığında, Türk cezaevlerindeki ıslah faaliyetlerinin geliştirilmesi adına, cezaevi eğitmenlerine, yetkililere ve toplumun tamamına öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the perceptions of correctional educators and inmates about the correctional education programs in a men?s and a women?s prison in Turkey and compare these perceptions of correctional educators and inmates to each other.Two groups, namely, correctional educators and inmates, participated in the study. Ten correctional educators, five from each prison, formed the first group of the participants in the study. Twenty inmates, ten from each prison, formed the second group.The data were collected through interview, a data collection technique of the qualitative method. A semi-structured interview form was developed. Both groups? interviews included fourteen questions and the data gathered from the interviews were analyzed by the content analysis method.The findings of the study revealed that correctional educators are not as satisfied with taking place in correctional education environment as inmates are. However, it was further revealed that both correctional educators and inmates have similar perspectives about the factors that facilitate or complicate inmates? success in correctional education programs, the necessity that all inmates should be provided with professional skills during their incarceration, the existence of the in-prison and after-prison positive effects of the correctional education programs on inmates and the existence of the problems in correctional education environments and the ways of solving these problems as well.In the light of the findings, recommendations for correctional educators, authorities and the entire society were made for the sake of improving the correctional facilities in Turkish prisons.