Analysis of trading activity and liquidity in Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki işlem hareketliliği ve likiditenin analizi
- Tez No: 332726
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN OKAY AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) işlem hareketliliği ve likidite 254 hisse senedi için incelenmiştir. işlem hacminin birinci seansta L-şeklinde ve ikinci seansta J-şeklinde bir seyir izlediği gözlemlenmiştir. Günün açılış ile kapanış periyotlarındaki yüksek işlem hareketliliğinin süresi en aktif hisse senetleri için bir saatten en az aktif hisse senetleri için beş dakikaya düşmektedir. Aktif hisse senetleri için işlem hacminin 15:30'dan hemen sonra arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca emir iptali uygulamasına geçildikten sonraki dönemde her iki seansın açılış periyotlarındaki işlem hacminin arttığı bulunmuştur. Buna ek olarak fiyat etki oranlarının gün içi seyri birinci seansın kapanışında likidite azlığına işaret etmektedir. Farklı sıfır ölçütlerinin analizi gün içerisinde aktif ticaretin çoğunlukla yüksek hacimli senetlerde var olduğunu belirtmektedir. Son olarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem hacmi ve likiditede ortaklık olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I examine trading activity and liquidity in Istanbul Stock Exchange (ISE) for a sample of 254 stocks. I observe that trading volume follows an L-shaped pattern in the morning session and a J-shaped pattern in the afternoon session. Duration of high trading activity during open and close of the day diminishes from one-hour period for most active stocks to 5-minute period for least active stocks. For active stocks, I observe concentration in trading immediately after 3:30 pm. Also, I find a significant increase in trading volume during opening periods of both sessions after introduction of order cancellation mechanism. Additionally, intraday behavior of price impact ratios indicate higher illiquidity during the close of morning session. Analysis of different zeros measures suggests that active intraday trading occurs mostly on stocks with high Turkish Lira turnover. Finally, I provide evidence for commonality in trading activity and liquidity in Istanbul Stock Exchange.