Shadow economy and environmental pollution
Gölge ekonomi ve çevre kirliliği
  1. Tez No: 332739
  2. Yazar: OĞUZ ÖZTUNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez, gölge ekonominin büyüklüğü ile çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaçla, 152 ülke için 1999-2007 zaman aralığını kapsayan bir panel veri seti ve Türkiye için 1950-2009 zaman aralığını kapsayan zaman serisi şeklindeki bir veri seti ile ampirik analizler yapılmıştır. Bu çalışmaların neticesinde, gölge ekonominin büyüklüğünün az ve çok olduğu durumların az miktarda, gölge ekonominin büyüklüğünün orta seviyede bulunduğu durumların ise çok miktarda çevre kirliğine karşılık geldiğine, bir diğer deyişle gölge ekonomi büyüklüğü ile çevre kirliliği arasında ters-U şeklinde bir ilişkinin bulunduğuna dair ampirik sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmaların sonrasında, bu gözlemi açıklamak amacıyla iki sektörlü bir dinamik genel denge modeli kurulmuştur. Model, gölge ekonominin çevre kirliliği üzerinde birbirinden farklı iki etkisi olduğuna işaret etmektedir. Gölge ekonominin çevre kirliliği üzerindeki ilk etkisi, ölçek etkisi, gölge ekonomi büyüklüğü ve çevre kirliliği arasında ters orantılı bir ilişkiye neden olmaktadır. Gölge ekonominin ikinci etkisi olan serbestleştirme etkisi ise gölge ekonomi büyüklüğü ve çevre kirliliği arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmasına sebebiyet vermektedir. Birbirlerine ters yönde çalışan bu iki etkinin göreceli güçlerinin değişmesi, gölge ekonominin büyüklüğü ve çevre kirliliği arasında ters-U şeklinde bir ilişkinin oluşmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between the size of the shadow economy and environmental pollution. To this end, an empirical analysis for various measures of environmental pollution is conducted first in a panel data setting for 152 countries over the period 1999-2007, and then in a time-series framework for Turkey over the period 1950-2009. The estimation results show support towards the existence of an inverted-U relationship between the size of the shadow economy and environmental pollution, that is small and large sizes of the shadow economy are associated with low levels of environmental pollution and medium levels of the size of the shadow economy are associated with higher levels of environmental pollution. Next, a two-sector dynamic general equilibrium model is built to account for this empirical observation. The model identifies two channels through which the informal economy might affect environmental pollution: first, the scale effect through which larger (smaller) informal sector size is associated with lower (higher) level of environmental pollution and the second, the deregulation effect through which larger (smaller) informal sector size is associated with higher (lower) level of environmental pollution . As these two effects work in opposite directions, the changing relative strength of one builds the inverted-U relationship between pollution indicators and informal sector size.