Essays on determinants and impacts of preference for leisure
Serbest zaman tercihinin belirleyicileri ve etkileri
- Tez No: 332740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez, serbest zaman tercihinin belirleyici faktörleri ve etkileri üzerine yazılmış iki makaleden oluşmaktadır.İlk makalede, serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığını belirleyen faktörleri araştırdım. İlk olarak, bir dinamik genel denge modeli kullanarak 52 ülke ve 1950-2009 yılları arası için serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığını kalibre ettim. Daha sonra, serbest zaman tercihinin kalibre edilmiş değerlerini bağımlı değişken olarak kulandığım çeşitli panel veri analizleri yaptım. Sonuçlar kişi başına düşen GSYİH, ticari açıklık ve ortalama sıcaklığın serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığını arttırdığını tutarlı olarak gösterdi. Ayrıca sendikalaşmanın da serbest zaman tercihi üzerinde etkileri olduğuna dair bulgular elde ettim.İkinci makalede, serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığının kayıt dışı ekonomi büyüklüğünü nasıl etkileyebileceğini araştırdım. Önce, iki sektörlü bir dinamik genel denge modeli kurarak modelimde kayıt dışı ekonomi büyüklüğünün serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığına göre nasıl değiştiğini araştırdım. Modelim, serbest zamanın tercihlerdeki ağırlığı arttıkça kayıt dışı ekonomi büyüklüğünün de arttığını gösterdi. Daha sonra, 152 ülke ve 1999-2007 yılları arası için panel veri analizi kullanarak modelin kuramsal sonuçlarına gözlemsel destek de buldum.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays about the determinants and impacts of weight of leisure in preferences.In the first essay, I investigate the determinants of weight of leisure in preferences. First, using a dynamic general equilibrium model, I back out the weight of leisure in preferences for 52 countries over the period from 1950 to 2009. Then, I perform several panel data regressions using the backed out values of the preference for leisure as the dependent variable. Estimation results imply that GDP per-capita, openness and average temperature positively affect the weight of leisure in preferences in a robust manner. I also find some evidence on the effect of unionization on leisure preference.In the second essay, I investigate how weight of leisure in preferences might affect informal sector size. First, I construct a two-sector dynamic general equilibrium model and investigate how the informal sector size in my model varies with respect to weight of leisure in preferences. My model implies that higher weight of leisure in utility relative to consumption increases informal sector size relative to the formal sector. Then, using a panel data framework for 152 countries over 9 years between 1999 and 2007, I also find empirical support for the theoretical implications of the model.