Berdel töresi ve insan ticareti
Custom of Berdel and human trafficking
  1. Tez No: 332752
  2. Yazar: GÜRBÜZ AKHAN BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan ticareti suçunun uluslararası kabul görmüş tanımı üzerinden berdel töresini yeniden ele almaktır. Kökleri çok eskilere giden ve toplumsal anlamda bir ihtiyaca cevap verdiği iddia edilebilecek berdel töresinin, 21. yüzyıl ölçüleri ile değerlendirilmesinin yapılması, çalışmanın en temel hedefidir. Tarihsel kökleri olan bu törenin birden bire ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığı değerlendirilse de, bu çalışma ile hem kamuoyunda ve hem de karar vericiler arasında farkındalık meydana getirmesini sağlamak da çalışma hedeflerindendir. Yapılan bu çalışma kapsamında öncelikle insan ticaretinin ne olduğu açıklanmış, ardından berdel töresi tüm boyut ve çeşitleri ile ele alınmıştır. Ayrıca berdel töresinin tam olarak anlaşılması için, çevrelerinde şahit oldukları berdel örneklerini ya da kendi berdel hikâyelerini anlatan 37 kişi ile yüz yüze mülakatlar yapılmış ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları, bireyi yok sayan ve mutlak itaat temelinde işleyen berdel töresinin insan hakları ihlallerine yol açan uygulamalarının varlığını göstermektedir ve berdel töresindeki uygulamaların yol açtığı toplumsal sorunları özetlemektedir. Sonuç olarak, Birleşmiş Milletler insan ticareti tanımında öngörülen fillerle kesişen berdel uygulamalarının insan ticareti olarak değerlendirilmesi gerektiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the custom of berdel again through the internationally accepted definition of human trafficking. The basic intention of the study is to evaluate the custom of berdel which goes back to very old times and somehow which can be claimed as a solution for some sociological problems, by using the dimensions of the 21st century. Within this research the similar points of berdel custom rules and applications with the human trafficking are revealed and a new evaluation is made on this new issue. Even though it is estimated that it is impossible to eliminate this custom with a historical background all at once, it is one of the purposes to create awareness within the appliers of the custom and public opinion. Before all else, the meaning of human trafficking was explained within the context of this research and subsequently the custom of berdel was discussed with all its dimensions and types. Adding to this, in order to be understood clearly, thirty seven people who experienced their own stories or have witnessed others? were interviewed and these interviews were depicted. The research findings point out the existence of applications that cause the violation of human rights which disregards the individuals and runs within the basis of absolute obedience and also summarize the social issues that the practice of berdel custom causes. As a result, it is claimed that the practice of berdel custom, which intersects with the acts anticipated in the United Nations? definition of human trafficking, should also be assessed as human trafficking.