Etnik terörle mücadelede yöntem olarak demokratikleşme: Türkiye ve İngiltere'deki gazeteler üzerinde söylem analizi
Democratization as way to combat with ethnic terror: Discourse analysis on Turkish and English newspapers
- Tez No: 332753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Demokratik yönetimlerde etnik terörle mücadelede etkin sonuçların alınmasında güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonel çalışmalar kadar, mevcut soruna siyasal, toplumsal çözümleri amaçlayan çalışmaların yapılması da gerekir. Bu çerçevede yürütülen çalışmalara terörün beslendiği kaynakların kesilmesi ve teröre karşılık siyasal ve toplumsal alan kazanması açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında demokratik toplumlarda bu alanda yürütülen çalışmalarda kamuoyu desteğinin desteğine de ihtiyaç duyulmaktadır. Kamuoyu desteğinin sağlanmasında ise medya önemli rol oynamaktadır. Sonuç olarak, terörle mücadelede devlet, toplum ve iletişimi sağlayan medyanın meydana getirdiği üçlü bir yapı tasvir edilebilir. Bu yapıda medya, terörle mücadelede toplum ile devlet arasında iletişimin sağlanması, terör eylemlerinin meydana getireceği korku, öfke ve panik havasının asgari düzeye indirilmesinde ve siyasal ve toplumsal çözümler için desteğin sağlanmasında önem arz eder. Bu çalışmada etnik terör sorunu ile mücadele eden iki ülke medyasının tutumu ele alınmıştır. Bu çerçevede Kuzey İrlanda sorunu kapsamında IRA terör örgütü ile mücadele eden İngiltere ile PKK terör örgütü ile mücadele eden Türkiye'de kritik dönemlerde yayınlanan gazeteler üzerinde söylem analizi çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar her ne kadar çalışma içerisinde ele alınmış olsa da, genel olarak İngiltere ve Türkiye?deki gazetelerin farklı tutumlara sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to get an effect result for fighting against ethnic terrorism, it is necessary to execute studies that aims to solve socila and political issues about the present problem as much as operational studies carried by security forces in democratic governments. These studies are really important to put and end to recourses feeding terrorism and far achiving political and social space against terrorism. Provide public support is the most important factor in democratic societies to fight against terrorism. The most indispensable pesponsibility for providing public support concerns media in other words