The effect of identity on the success of international military interventions
Kimliğin uluslararası askeri müdahalelerin başarısına etkisi
  1. Tez No: 332783
  2. Yazar: ÖMER FARUK KAVUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kimlik uluslararası askeri müdahalelerin başarısını etkiler mi? Bu tez uluslararası askeri müdahalelerin başarısını belirleyen etkenlerden birinin kimlik olup olmadığını inceler. Kimliğin karmaşık bir kavram olduğunu düşünürsek, kimliğin bileşenleri nelerdir? Bir ülkenin kimliğinin inşasında birden çok başka faktörler olsa da bu tezin kimlik kavramının odak noktası kavramsal berraklık ve bireylerin ve hükümetlerin karar verme süreçlerine olan etkisi nedeniyle tarih, din ve dil olarak belirlenmiştir. Bu nedenle bu tez (a) müdahalelerle alakalı bir kimlik kavramı geliştirecek ve (b) kimliğin uluslararası askeri müdahalelerin başarısına olan etkisi üzerine kapsamlı ve dönüşümsel bir anlayış sağlayacaktır. Böyle bir çalışmanın yürütülebilmesi için ve kimliğin başarılı bir uluslararası askeri müdahalenin temel taşlarından olup olmadığını saptamak için, esas kavramlar açıklanır ve bunların üstünde durulur. Eğer kimliğin müdahale üzerinde önemli etkisi olduğu bulunursa bunun yasa yapıcıların ve karar vericilerin uluslararası müdahaleleri kavramsallaştırma ve eyleme geçirme yollarında önemli etkisi olması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Does identity affect the success of international military interventions? This thesis examines whether one of the factors determining the success of international military interventions is identity. Knowing identity is such a complex concept, what are the components of identity? Although there are multiple factors at play in the construction of one state?s identity, the focus is on history, religion and language, for their conceptual clarity and overt influence on the decision-making process of governments and more importantly individuals. Therefore, the thesis will (a) develop a concept of identity regarding interventions and (b) provide a more thorough and reflexive understanding of the role and the importance of identity for the success of international military interventions. In order for such a study to take place, key concepts are explained and elaborated upon, to see whether identity is one of the defining elements of a successful international military intervention or not. If identity is found to have a significant impact, it could be expected to have an important effect on the way policy makers conceptualize and operationalize international interventions.